Zodiákus

Alapfogalmak az asztrológiában

Kezdőlap » Asztrológia » Alapfogalmak az asztrológiában
Most népszerű:

Sorskönyved

Asztrológiai elemzés a saját születési adatad alapján.


Tranzitok
2024.03.28. 09:52

A legfontosabb asztrológiai kifejezések ismertetése a teljesség igénye nélkül.

Abszolút érték
A Kos 0 fokától folyamatosan számított pozíció meghatározása.

Afflikció (Szerencsétlenség, sorscsapás)
Vagy egy nehéz aspektusra (pl. kvadrát, vagy oppozíció) vagy egy planétának egy olyan jegyben való elhelyezkedésére utal amely jeggyel az adott planéta nem harmonizál, vagy egy ártó planétával való kapcsolatot jelöl.

Anaretikus fok
A 29°00′-től 29°59′-ig terjedő részen elhelyezkedő bolygók a radixban anaretikus fokon vannak. Ezen a területen az adott jegy dominanciája már nem érvényesül erőteljesen, problémákba ütközhet a bolygó által képviselt energiák megnyilvánulása. Karmikus foknak is nevezik, nehézségekkel és próbatételekkel szembesülhet a szülött. Az adott bolygó pozitív tulajdonságainak elsajátítására van szükség, hogy kiálld a próbákat, és tovább tudj lépni.

Analógia
Hasonló, egyező megítélés alá eső, megfelelő.

Androgün
Kétnemű, az asztrológiában nem nélküli, vagy nemek feletti értelmezésben használjuk.

Ascendens
Az I. ház csúcsa. Az ekliptika azon foka, amely a születés idején a keleti horizonton fölemelkedik, azaz felkelő pont. Személyiség. Test, külső, általános egészségi viszonyok, egyéniség, jellem, temperamentum. Olvasd el miért fontos az aszcendens. Illetve hogyan pontosítható.

Aspektusok
Fényszögek (lásd a fényszögeknél).

Asztrológia
A görög asztron = csillag, logosz = szó, tudomány szavakból ered. Feladata a bolygók állásából egy adott időpontban bekövetkezett esemény (legtöbbször egy személy születése) sorsának minél pontosabb meghatározása.

Asztrometria
A csillagászat legősibb ága, mely az égitestek égbolton vett helyzetének és mozgásának meghatározásával, mérésével foglalkozik.

Asztronómia
Csillagászat. Az emberiség egyik legrégebbi tudományága.

Asztrozófia
Csillagbölcselet. Elemzéskor a csillagképeket is használja.

Állatövi jegyek
Az állatövi jegyek tizenkét részre (csillagjegyre) osztják az ekliptikát, azaz azt az utat, amin a Nap a Földről nézve végighalad egy év alatt. Az ókori Babilonból származik; ez az első ismert égi koordináta-rendszer. Ma az asztrológiában használják.

Állócsillag
Olyan égitestek, amelyek önállóan energiát termelnek és sugároznak szét. Térben való mozgásuk alig mutatható ki (72 év alatt 1°), ezért az égen lényegében nem változik egymáshoz képest elfoglalt helyük.

Ártalmas
Ez egy terminus, amely olyan planétákra és aspektusokra utal, amelyek ártanak, ilyen pl. a Szaturnusz és a Mars. A Szaturnusz képviseli „Infortuna Major” -t, azaz a nagy szerencsétlenséget, a Mars az „Infortuna Minor” -t, vagy a kis szerencsétlenséget.

Bezárt jegy
Egy olyan jegy, amely két szomszédos házcsúcs közé esik, de egyik házcsúcs sincs az adott jegyben.

Campanus
XIII. sz.-i matematikus és asztrológus. Nevéhez fűződik a Campanus házrendszer kidolgozása.

Cselekvés házai
2., 6. X. ház. A Föld jegyekkel kapcsolatosak.

Dekádok, dekanátusok
A jegyek tíz fokonkénti felosztását jelölik. Minden jegy első dekanátusa tisztán képviseli magát az adott jegyet. A második dekanátus az azonos elemhez tartozó és a jegyek sorrendjében következő jegy jellegzetességeit mutatja. A harmadik dekanátus a szintén azonos elemhez tartozó legtávolabbi jegy tulajdonságait adja. Nem a jegy változik meg, hanem más jelleget, minőséget vesz fel. A dekanátusok befolyásolják a bolygók megnyilvánulását a jegyekben. Minőségi jellegük (kardinális, szilárd, változó) módosítja a bolygó viselkedését.

Descendens
Az Aszcendenssel szemben, tőle 180°-ra nyugatra levő másik metszéspont az ekliptikán a születés pillanatában, azaz lenyugvó pont. A VII. ház csúcsa. A nem-Én: a külvilág. Partner, házastárs, munkatárs, üzlettárs, nyilvános szereplés. Nyílt ellenség, polgári perek.

Efemeridák
Az asztrológus munkáját segítő táblázatok, melyekben napi bontásban, a bolygómozgások, a múlt és jövőbeni bolygóállások pontos helye előzetes számítások alapján, időrendbe szedve.

Egyenlítõ
A Föld leghosszabb szélességi köre (0°), a Föld forgástengelyére merőleges legnagyobb gömbi kör.

Ekliptika
A Nap egy év alatt megtett látszólagos útja az égbolton, illetve a Föld keringési síkja a Naprendszerben.

Elekció
Kedvező pillanatok keresése.

Eleváció
Emelkedettség (jele EL). Az asztrológiában az adott planéta távolsága a horizonthoz képest, azaz a horizonttól számított magassága. Egy planéta elevációban van, ha közel esik az MC-hez.

Elemek
Tűz, föld, levegő, víz.

Egyenlő házak rendszere
Ez a rendszer az ekliptikát tizenkét egyenlő, 30°-os részre osztja az Aszcendenstől kezdődően.

Életóra
Az életóra az ASC-nál indul születéskor, az óramutató járásával ellentétes irányba. 72 év alatt járja körbe a radixot, ekkor tovább halad az első ház csúcsától a megszokott irányban. (évente 5 fokot halad) ez azt jelenti, hogy nagyobb házakban többet, kisebbekben kevesebb időt tölt. (átlagosan 6 év/ház)

Felkelő jegy
Az a jegy, amelyben az Ascendens tartózkodik.

Fényszögek
Két horoszkópelem szögtávolsága.

Főfényszögek:

Konjunkció/együttállás (0°- 360°): Egy vagy több bolygó együtthatása, összeolvadása. Hatásuk lehet harmonikus vagy diszharmonikus, attól függően, hogy milyen természetű planéták, milyen helyzetben állnak együtt. 

Szextil (60°): Harmonikus fényszögkapcsolat, bár nem tartoznak a planéták egyazon elem-csoportba, de mindig rokonszenvező elemek kerülnek kapcsolatba egymással. Jótékony fényszög, de nem annyira kiegyenlítő a hatása, mint a trigoné. Itt már a szülöttnek is hozzá kell járulnia ahhoz, hogy megfelelő eredmény jöjjön létre.

Kvadrát (90°): Egymással ellentétes, diszharmonikus elemekhez tartozó jegyeket kapcsol össze. Korlátozást, korlátozottságot, nehézséget, napi szintű konfliktust jelent. Energia gyűjtést, tartalékolást kényszerít ki. Ha nagyobb az akadály, mint a tartalékolt energia, akkor az elhatározás megtörik az akadályon. Nagy energiafelhasználás szükséges, hogy végre eredményt hozzon.

Trigon (120°): A legharmonikusabb, legjótékonyabb, legkedvezőbb fényszög, hiszen mindegyik jegy a maga eleméhez tartozó jeggyel kerül kapcsolatba. Súrlódásmentes harmóniát biztosít, azonban a tudatos fejlődést nem viszi előre, mert ellaposodásra hajlamosít, különösen az esszenciálisan harmóniában és jó kozmikus helyzetben levő bolygók trigonja esetén.

Kvinkunx (150°): Ez a fényszög egymással nem harmonizáló jegyeket köt össze. A lassú, intenzív, tudatos fejlődés aspektusa, mely állandóan csiszolja az ember lelkét. Sem jó, sem rossz, hanem nevelő fényszög. Erős energiaáramlást jelez a résztvevő bolygók által szimbolizált életdimenziók között, de a szülött túl erősnek és zaklatónak érezheti ezeket az energiákat. Nehéz egyszerre mindkettőre koncentrált figyelmet fordítani. Fontos tudatában lenni mindkét energia jelenlétének, mert mindkét tényező kifejeződése a másiktól függ. Ellenkező esetben az egyik elkezdheti zavarni a másikat, és a rossz együttműködésből problémák adódhatnak. Ez a fényszög arra késztet, hogy finom módosításokat tegyünk az adott életterületen.

Oppozíció/szembenállás (180°): Elemi hovatartozásuk szerint rokonszenvesek ugyan, de poláris elhelyezkedésük mégis feszültséget, ellentétet kelt köztük. Problémákat vet fel, amelyeket meg kell oldani, hacsak a feszültség nem annyira erős, hogy az állandó bipolaritás folytán hol az egyik, hol a másik oldal kerül előtérbe a megoldás lehetősége nélkül. Az egymással esszenciálisan harmonizáló bolygók szembenállása enyhébb konfliktusokat vált ki, mint a diszharmonikus bolygók szembenállása.

Mellékfényszögek:

Semisextil/Félszextil (30°): A planéták azonos fokon, de egy jegy, azaz 30 fok távolságra vannak egymástól. A lassú, intenzív, tudatos fejlődés aspektusa, mely állandóan csiszolja az ember lelkét. Sem jó, sem rossz, hanem nevelő fényszög. Harmonikus fényszög, de hatása gyengébb.

Semiquadrat/Félkvadrát (45°): Tendenciája hasonló a kvadráthoz, nehéz, diszharmonikus fényszög. azonban gyengébb a hatása. 

Sesquiquadrát/Másfélkvadrát (135°): Tendenciája hasonló a kvadráthoz, nehéz, diszharmonikus fényszög. azonban gyengébb a hatása. 

Quintil fényszögek (36°, 72°, 108°, 144°): Ezek a fényszögek nem jelölnek effektív hatást valamilyen határozott irányban, mint a többi aspektus. Működésbe lépésükhöz szabad akarati impulzus szükséges, anélkül az egész élet folyamán hatástalanok maradnak. Ezek közül a decil (36°) és a tredecil (108°) olyan gyenge impulzusok, hogy csak sugárzási sorozatban, illetve fejlettebb és erős szellemű embereknél nyilvánulnak meg. 

Fix-jegyek
Bika, Oroszlán, Skorpió, Vízöntő. Érzelmi jellegűek. Jellemzőjük a stabilitás, vagy egy bizonyos körön belül mozgó ritmikus működés, melyben kitartó, de egyszersmind megbízható és türelmes vonások is érvényesülnek.

Föld-jegyek
Bika, Szűz, Bak. Itt a gyakorlatias, kitartó, anyagias mentalitás az uralkodó.

Hanyatló házak
A 3., 6., 9. és a 12. ház. Ezek a házak a változó jegyekkel és a változó tulajdonságokkal állnak kapcsolatban.

Ház
A horoszkóp egy matematikailag meghatározott módszer alapján felosztott része, amely az élet egy adott területére utal.

Házcsúcs
A házak kezdőpontjai az ekliptikán.

Házrendszerek
Különböző asztrológiai házrendszerek léteznek: egyenlő házrendszerek és egyenlőtlen házak rendszerei. Vannak időszemléletű (Koch), térszemléletű (Regiomontanus), vagy vegyes házrendszerek (Placidus).

Holdcsomópontok
A karmikus életfeladatot a horoszkópban a fel- és leszálló Holdcsomópontok jelentik. Ezek számított pontok, a Nap és a Hold keringési pályáinak metszéspontjai. A horoszkópábrában az egymással szemben lévő házakat/jegyeket köti össze. A karmikus életfeladat a két életterület közötti egyensúly megteremtését jelenti. A felszálló Holdcsomópont vagy Sárkányfej Jupiter-Vénusz természetű, a leszálló Holdcsomópont vagy Sárkányfarok Mars-Szaturnusz természetű.

Hyleg és Anaréta
A klasszikus asztrológiában nagy jelentőséget tulajdonítottak ezeknek a fogalmaknak, ma már főleg az egészségi asztrológiában használják. A Hyleg életet adót jelent és három elem viselheti ezt a szerepet. A Nap a Hyleg, ha az I. vagy a horizont feletti világos házak valamelyikében áll (tehát: I. VII. 9. X. és 11. ház jöhet szóba). Ha a Nap nincs itt, de a Hold igen, akkor a Hold a Hyleg. Ha pedig egyik fővilágosító sincs ún. hylegiális házban, akkor az Ascendens. Az Anaréta az a bolygó (azok a bolygók), ami a legjobban támadja (amelyek támadják) a Hyleget.

Immum Coeli (IC)
Az égbolt alja a születés pillanatában. A negyedik ház csúcsa. A család háza. Otthon, szülők, haza, származás, az élet második fele, öröklött és veleszületett hajlamok, föld- és bányabirtok, okkult ház.

Jótékony
Azokra a planétákra és aspektusokra utal, amelyek pozitív hatásúak. Jótékony hatású bolygók sorrendben: Jupiter, Vénusz, Nap, Hold. A fényszögek közül ide tartozik a szextil, a szemiszextil, a trigon, esetleg egyes konstellációkban a konjunkció is.

Kapcsolatok házai
A 3, VII, 11. házak a levegő jegyekkel állnak kapcsolatban.

Kardinális jegyek
A Kos, a Rák, a Mérleg és a Bak. Energiát és aktivitást képviselnek. Minden kezdethez szükség van rájuk. Határozottságot, célirányosságot hordoznak magukban. Vezetői hajlamuk nagy függetlenségszeretettel párosul. Döntéseikben egyértelműek és határozottak, vállalkozó kedvűek.

Karmaóra
A karmaóra a felszálló holdcsomótól indul születéskor, az óramutató járásával megegyező irányba. 30 fokonként 6 év beosztással (5 fokot 1 év jelentéssel halad) Mutatja, hogy éppen mi az aktuális feladat ahhoz, hogy a karmát beteljesítsem.

Kritikus pontok
A Kos, a Rák, a Mérleg, és a Bak 0, 13. és 26. foka. A Bika, az Oroszlán, a Skorpió és a Vízöntő 9. és 21. foka. Az Ikrek, a Szűz, a Nyilas és a Halak 4. és 17. foka. Olyan érzékeny pontnak tartják őket, amelyek fokozzák a jegy erejét.

Koch házrendszer
Dr Walter Koch német asztrológus a Koch házrendszer megalkotója. Születési hely szerinti házrendszer. Az elterjedtek közül ez a legfiatalabb rendszer. A Koch-féle házrendszer idő-dinamikus. Figyelembe veszi, helyzetüket tekintve az ekliptika minden pontját, és azok viszonyát az AC-hez és a születési helyhez. Az asztrológia – pszichológiai irányzatai (legalábbis a svájci Huber módszer) ezt használja. – Időszemléletű házrendszer

Követő házak
A 2, 5, 8, 11. házak. A fix jegyekkel kapcsolatosak.

Levegő-jegyek
A Vízöntõ, az Ikrek, a Mérleg. Jellemzője a szangvinikus temperamentum és aza idealista, eszmei értékekért lelkesedő, érdeklődő magatartás.

Medium Coeli (MC)
Az égbolt közepe, a horoszkóp felső részén található, az egyenlőtlen házak rendszerében a X.-ház csúcsa. A karrierre, a közösségi célokra, és a felettesekhez való viszonyra utal, illetve a fejlődési útra, életcélokra mutat rá.

Megpróbáltatások házai
A IV, 8, 12 házak. A lelki átalakulás házai, a víz-jegyekkel kapcsolatosak.

Napjegy
A Napjegy megmutatja hogyan kellene ragyognunk, megmutatja, azt az utat, amelyen haladnunk kellene az egészséges ego és egyéniség kialakításához.

Negyedek

I. negyed: Test
Leírja milyen az illető energiaháztartása, megjelenése, és milyen hozott eszközökkel, tehetséggel, mozgáslehetőségekkel, rendelkezik. Ez az önvaló területe.
Az életenergiát jelképező I. sarokház vezeti be a TEST/EGO NEGYEDÉT. Utána az anyagi energia következik a 2. házban, majd a negyedet a 3. ház, vagyis az intellektuális energia zárja be (hanyatló ház).

II. negyed: Lélek
Leírja, hogy az illető milyen “életenergiával” rendelkezik, milyen életenergiát fújt be Isten az orrlyukán. A Lelkem hatására a Test fizikai formában is kifejezheti a Lélek állapotát, mint szomorúság, sírás, könnyek stb.
A IV. ház is sarokház, amely bevezeti a LÉLEK NEGYEDÉT. Míg a IV. ház az érzelmi energiáról árulkodik, addig a követő 5. ház az életörömről és kreativitásról, a hanyatló 6. ház pedig a hétköznapi, gyakorlati energiáról.

III. negyed: Szellem

Leírja azokat a dolgokat, amik a külvilágból érkeznek üzenetként felém, amelyek kifejezetten nekem szólnak, és valamit megmozdítanak a lelkemben. Emiatt a világom “lepecsételt üzenet”, egy hasonlat, amelyet nekem kell megfejtenem. Ezért lép elém kívülről a világomnak egy része, amelyet az én lelkem címére adtak fel. Az a nyelv, amely megszólítja a Lelkemet, egy jelképes nyelv, amelyet a Lélek megért ugyan, de a legtöbbször nem a tudat síkján. A világ (az Én világom!), szünet nélkül beszél hozzám, de én nem értem. Ezt a nyelvet nem tanítják iskolában, viszont az asztrológia, mint az egyik lehetőség, lefordítja számunkra ezt a nyelvet.

IV. negyed: Törvény
Utoljára következik a TÖRVÉNY NEGYEDE, ahol magasabb törvényszerűségeknek vagyunk alárendelve. A X. sarokházban önmagunkat kell csiszolnunk a társadalom szabályai szerint, a 11. követő házban a közösségi törvényekkel kell kezdenünk valamit, és végül az utolsó hanyatló házban (12.) vissza kell vonulnunk az egónkkal, és áldozatot kell vállalnunk.

Orbis
A bolygók hatókörét nevezzük orbisnak. A bolygók ugyanis hatásukat nem csak abban az adott pillanatban fejtik ki, amikor egzakt (pontos) fényszög kapcsolatba kerülnek egymással, hanem előtte és utána is. Mértéke planétánként változik, sőt a fényszög erőssége is számít.

Placidus házrendszer
A Placidus házrendszert, a XVII. században élt olasz szerzetes, matematikus, asztrológus Placidus de Titis alkotta meg, és az általa kidolgozott házrendszer révén lett ismert. Ez ma is a leggyakrabban használt házrendszer. A Placidus házrendszerben az AC és a MC közé eső házcsúcsokat úgy állapítjuk meg, hogy harmadoljuk azt az időt, míg a zodiákus egy bizonyos foka a keleti horizonttól az MC-ig jut. A rendszer a sarkkörökhöz közelítve szinte használhatatlanná válik!  – vegyes szemlélet: idő és térszemléletű házrendszer

Planéták
Az égitestek összefoglaló neve.

Progressziók
Haladó képlet, a prognózisok egyik fajtája.

Regiomontanus házrendszer
XV. sz-i német asztrológus, a róla elnevezett házrendszer megalkotója. E rendszer egy úgynevezett kvadráns-rendszer, ahol az égi egyenlítő 12 egyenlő részre oszlik, és a felosztás-pontokon keresztül az egyenlítőre merőleges síkokat fektet. Ezeket az ekliptikára kivetítve kapjuk meg a házcsúcsokat. A hagyományos asztrológia, és az erre alapuló asztrológiai ágak, (pl. a Horari vagyis kérdő asztrológia), csak ezt a rendszert használják. – térszemléletű házrendszer

Retrográd (hátráló) mozgás
A Földnek és az egyes bolygóknak a Nap körüli keringése során előáll időnként az a helyzet, hogy a Föld pályájának bizonyos pontjára érve úgy látjuk, mintha egyik-másik bolygó megfordult volna, és valóságos mozgásának irányával ellentétesen, visszafelé haladna. A bolygóknak ezt az időleges és látszólagos hátrafelé mozgását a retrográd mozgás jelenségének nevezzük. Jele: R. A retrográd mozgásnak asztrológiai szempontból észrevehető hatása van, ugyanis az ilyen bolygó az általa jelzett eseményt lassúbb ütemben, vagy akadályokon keresztül valósítja meg.

Sarokházak
Az I., IV., VII., X. házak. Ezek a házak a kardinális jegyekkel és a kardinális tulajdonságokkal állnak kapcsolatban. Sorskeresztnek is nevezik.

Sarokpontok
A horoszkóp sarkalatos pontjaira utal, amelyek az Aszcendens, azaz a felkelő jegy, az ezzel szemben álló Deszcendens, az MC, azaz az égbolt közepe, és az ezzel szemben álló IC, azaz az ég alja.

Sötét házak
Sötét házaknak tartja a hagyomány azokat, amelyekben az ember karmikus tehertételt kap, s ez az egyéni törekvéseket gátolja, és nem segíti. Ezek:

2. ház – anyagiak,
IV. ház – a hozott traumák, 6. ház – munka és betegség, és maga a karma, a
8. ház – halál és veszteség és a
12. ház – kényszer és izoláció.

Szerencsepont
A horoszkóp egyik érzékeny pontja. A jólét elsődleges mutatója. A Nap, a Hold és az Aszcendens hosszúsági fokaiból számítható ki. Szerencsés helyzetekre, körülményekre utal.

Sziderikus idő
Csillagászati idő. Az az időtartam, amelynek során egy égitest a központi égitestről nézve a csillagokhoz képest ismét ugyanabba a helyzetbe kerül. Ezáltal minden égitest más és más Sziderikus keringési idővel rendelkezik. A Föld esetében a saját tengely körüli forgást is jelenti. Mértékegysége a csillagnap.

Sziderikus zodiákus
Olyan zodiákus, melynek tizenkét 30° hosszúságú jegye a zodiákust felépítő állócsillagok viszonylatában került meghatározásra és nem a tavaszponton alapul.

Tranzit
Átvonulás. Egy bolygó a radix valamely pontján áthalad.

Trópikus év
A Nap tavaszponttól tavaszpontig tartó haladásának ideje.

Trópikus zodiákus
A Nap útját nyomon követő zodiákus. A Kos első foka, a tavaszpontnak felel meg, és nem az aktuális csillag helyzeteknek.

Tűz-jegyek
A Kos, az Oroszlán és a Nyilas. Kolerikus vérmérséklet és energikus, bátor, vállalkozó magatartást eredményez, robbanékony. Az értelmes és az érzelem által vezérelt akarat jut érvényre, nem ritkán szenvedélyes keretek között.

Változó jegyek
Az Ikrek, a Szűz, a Nyilas és a Halak. Gondolati, intellektuális jellegűek. Latolgató, fontolgató magatartást, lekötelező emberszeretetet, alkalmazkodási készséget és befolyásolhatóságot indikálnak.

Vertex
Egy elméleti pont az égen, ahol az ekliptika metszi a Prime Vertical-t (azt a síkot, amely derékszögben fut a meridiánra, és elölről hátrafelé osztja az égi gömböt). A születési képlet nyugati oldalára esik, az 5, 6, VII. és 8. házak valamelyikében helyezkedhet el. A másokkal való végzetes találkozásokhoz, a látszólag hirtelen fellépő felismeréshez, az élet fordulópontjaihoz és egy olyan folyamatokhoz kapcsolódik, amely felett nincs hatalmunk.

Vízjegyek
A Rák, a Skorpió és a Halak. Az ösztönök, impressziók és mély érzések nyugodt emberének flegmatikus temperamentumát szabja meg az átérzések hatása alatt. Gyengédség, álmodozás, jó befogadókészség, és fantáziadús vonások jellemzik.

Zodiákus
Állatöv

Örülök, hogy találkoztunk. 👋

Iratkozz fel, hogy minden héten kaphass emailban is fantasztikus tartalmakat. 😉

Mit is?
- Heti megjelent cikkek
- Előrejelzések
- Asztrológiai érdekességek
- Fejlesztések az oldalon
- Kedvezmények

Nem spammelünk! További információért olvasd el adatvédelmi szabályzatunkat.
Bármikor le tudsz iratkozni természetesen.

Érdekelhet...

Friss cikkek

Asztrológia

2024. 13. hét

2024. március 25-31. Hétfő 03.25. Mérleg Telihold félárnyékos Holdfogyatkozással A március 25-i félárnyékos Holdfogyatkozás reggel

Tovább olvasom »