Kezdőlap » Blog » Asztrológia » Nagy Trigon

Az alábbi részlet Bil Tierney: Dynamics of Aspect Analysis (Fényszögelemzés dinamikája) c. művéből származik, melyet először 1980-ban publikált a szerző, és több nyelvre is lefordítottak, magyarra sajnos nem. Ebben a könyvében a fényszögeket veszi górcső alá és foglalkozik egyes alakzatokkal is, mint a nagy trigon, nagy szextil, nagy kereszt, misztikus négyszög, a T-kvadrát, a yod, és a disszociatív aspektusok, valamint ezek megnyilvánulási formái az egyes elemekben. A szerző úgy gondolja, hogy a fényszögek a születési képlet leglényegesebb alkotóelemei, ők határozzák meg annak alaphangját és a bolygók közötti légkört, beindítják a cselekvést pozitív vagy negatív irányban, valamint kiváltják válaszainkat az élet lehetőségeire és kihívásaira.

Elméletileg, ha a képlet különböző pontjain legalább három bolygó mind ugyanabban az elemben trigonálja egymást, akkor az így kialakított aspektusfigurát Nagy Trigonnak nevezzük.

A természetes állatövben a Nagy Trigon prototípusa a három tűzjegyet tartalmazza, mivel az első 120°-os szög a Kos 0°-os kiindulási ponttól az aspektusciklusban az óramutató járásával ellentétes irányban mozgó Oroszlán 0°-ra, az óramutató járásával megegyezően haladó Nyilas 0°-ra esik. A Nagy Trigon ezért vizuálisan egy nagy háromszög alakú mintát hoz létre a képleten. Ez egy speciális aspektus, amely a magas idealizmust, a belátást és a víziót, valamint a kreatív önkifejezést és jólétet támogatja. A Nagy Trigon jelezheti a magabiztosságot és az önbizalmat, az optimista várakozást, az örömérzetet, a könnyed lendületet, az inspirációt, a teremtő erő kiterjesztését, valamint a belső hitből és reményből fakadó általános védelem érzését. Nem csoda, hogy a tradicionális asztrológia rendkívül jóindulatú befolyásnak tekintette a Nagy Trigont.

A modern asztrológia azonban most kezd ráébredni a rosszul kezelt Nagy Trigon lehetséges hátrányaira. Ne feledd, hogy a Nagy Trigon mindenekelőtt három különálló trigonból áll. Amint azt korábban említettük, a trigon aspektusa könnyedség-orientált, csökkenti a nyomást, a feszültséget és a terhelést. Mivel a kényelemhez és az önjutalmazáshoz kapcsolódik, ezért nem motivál bennünket arra, hogy küzdjünk és tovább fejlődjünk a nagyobb kihívások elfogadása révén. Még olyankor is statikusnak és működésképtelennek tűnik, amikor nem talál kellemes kifejezési lehetőségeket. Nem motiválva a frusztrációval vagy korlátokkal való megbirkózásra, a trigon arra vágyik, hogy szabadon élvezhesse magát a belső ellazulás és harmónia állapotában, amelyet nem akadályoznak külső interferenciák. Ebben a tekintetben a trigon kissé irreálisan a személyes elégedettségre összpontosít a személyiség erőssége fejlesztésének rovására (ami általában stressz és konfliktusok révén érhető el). A képlet túl sok trigonja tükrözheti az önelégült temperamentumot, amely ismételten kerüli az önfegyelmet, vagy megpróbálja figyelmen kívül hagyni az életében fennálló fő felelősségeket. A hatás meglágyíthatja az egyént, csökkentve potenciális késztetését és hajlandóságát arra, hogy dinamikusan cselekedjen az életben. A rosszul kezelt trigonok a hamis biztonság érzését keltik, ami a passzivitás egy nem produktív formáját eredményezi, amely visszatartja az embert attól, hogy valaha is motivált legyen a meglévő tehetségek vagy készségek felülmúlására. Egyszerűen elégedett azzal, amit ingyen kap az élettől, és nem látja értelmét ennek a mintának a megváltoztatásának.

Ezt az állapotot még jobban fel lehet erősíteni a Nagy Trigonnal. Egy ilyen aspektus valójában még nagyobb tehetetlenség és stagnálás forrásává válhat, ha az egyén nem rendelkezik megfelelő egyensúlyérzékkel a tudatában (elegendő számú kvadrát és oppozíció a képletben – és különösen, ha ezek közül néhány a Nagy Trigont alkotó bolygók valamelyikére vagy mindegyikére is vet fényszöget). Ez az összetett aspektus bőséges “szerencsét” jelenthet egyesek számára egy egész életre. És a képlet egésze által mutatott személyiségképtől függ, hogy az ilyen „szerencse” ténylegesen hasznot hoz-e és erősíti-e, vagy hátráltatja és gyengíti a belső fejlődést.

Barbara Walters szerint az Asztrológus nézi a gyilkosságot című művében megállapította, hogy sok bűnöző (még gyilkos is)! képletében szerepel a Nagy Trigon, valamint olyan embereknek is a képletében, akiket könnyen legyőz az élet keménysége, és ehelyett a függőségek vagy az antiszociális életmód felé fordulnak. A bűnözők képletében a Nagy Trigon arra szolgálhat, hogy minimálisra csökkentse a korlátozó környezeti feltételekkel való küzdelmet olyan reális módon, amely a legjobban lehetővé teszi az ilyen korlátok sikeres leküzdését. A kriminológia megfigyelte, hogy a krónikus bűnözőknek irreális, gyerekes világképeik vannak, és azt várják vagy követelik, hogy a környezet engedjen és alávesse magát személyes szükségleteiknek, vagy különben megbüntetik őket. Általában az az illúzió, az a megkérdőjelezhetetlen érzés motiválja őket, hogy felülkerekedhetnek és végső uralmat szerezhetnek bármilyen társadalmi állapot felett (ha akarják), és így nem kell alávetniük magukat azoknak a törvényeknek, amelyeket „gyengébb” áldozataik betartanak. Walters kijelenti, hogy néhány általa kutatott bűnöző számára a Nagy Trigon jelenléte csak arra szolgált, hogy az egyén önző vagy könyörtelen tevékenységei még sikeresebbek legyenek (egyesek számára szó szerint megússzák a gyilkosságot) hosszabb ideig, mint várható lenne. Természetesen mindez a Nagy Trigon nagyon torz, alacsony szintű használatát jelenti, és ezért csak az egyének nagyon kis százalékára vonatkozik.

Sok múlik azon, hogy hány bolygó vesz részt a Nagy Trigon formációban, ha értelmezésről van szó, valamint ezen bolygók alapvető természetétől. Minél több bolygó kapcsolódik egymáshoz, annál nagyobb az egyensúlyhiány és a jellemgyengeség veszélye. Az indokolatlan önkényeztetés, a személyes túlzások és a passzivitás általában még inkább hangsúlyossá válik, például amikor a Hold, a Vénusz, a Jupiter vagy a Neptunusz érintett… vagy ha olyan jegyek, mint a Bika, Rák, Oroszlán, Skorpió vagy Halak erősen képviseltetik magukat a teljes képleten. Vedd figyelembe, hogy ezek a jegyeknek a közös nevezője az érzékiség. Másrészt az olyan bolygók, mint a Mars, a Szaturnusz és az Uránusz (néha a Plútó) túlságosan aktívak és önmagukban vezetnek ahhoz, hogy megengedjék az önelégültséget vagy a stagnálást. Hasonlóképpen, az olyan jegyeknek, mint a Szűz, a Bak és a Kos, folyamatosan elfoglaltnak és aktívnak kell lenniük, hogy normálisan működjenek.

A Nagy Trigonnal rendelkező egyén élete elején azt tapasztalhatja, hogy sok személyes szükségletét emberek vagy általános helyzetek biztosítják. Alkalmas arra, hogy elszigetelve érezze magát az élet zordabb valóságától, legalábbis bizonyos helyzetekben. A Nagy Trigonosok öntudatlanul is úgy nőhetnek fel, hogy különleges bánásmódot, egyedi kiváltságokat és megértő támogatást várnak a környezettől, de ritkán éreznek késztetést arra, hogy ezekért az előnyökért dolgozzanak. Itt azt kockáztatjuk, hogy a „semmiből valamit” szemléletet alkalmazzuk az élethez, függetlenül attól, hogy kiérdemeltük-e vagy megérdemeltük-e, amit akarunk. Azt a reménybeli várakozásunkat, hogy az élet mindig kielégíti szükségleteinket, pusztán azért, mert azt szeretnénk, hogy így legyen, gyakran megerősíti sok tapasztalatunk pozitív, kellemes kimenetele. Valóban elbűvölő életet élhet az ember a Nagy Trigon mellett. Ennek a mintának azonban az a finom hátránya, hogy az egyén nem tudja kifejleszteni és gyakorolni azokat a pszichológiai izmokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy szembeszálljanak és hatékonyan megoldják a súlyos életválságokat. Annak ellenére, hogy az áradat általában az általa kedvelt irányba folyik, óhatatlanul külső ellenállásba ütközik valamikor, ha inkább stagnál, mint növekszik. És amikor ez megtörténik, előfordulhat, hogy nem tudja megfelelően kezelni azokat a problémákat, amelyekkel közvetlenül szembe kell néznie. Főleg azokon a házterületeken, ahol a Nagy Trigon bolygói találhatók.

Ezen a kritikus ponton bármilyen nagyobb nehézség elnyomhatja vagy megbéníthatja, és túlságosan erőtlennek vagy tehetetlennek érzi magát ahhoz, hogy dinamikusan megváltoztassa ezeket a kényelmetlen körülményeket. A korábbi kondicionálás következtében az egyén ismét túlzottan függővé válhat valaki vagy valami más aktív erőfeszítéseitől, hogy azonnali enyhülést biztosítson számára az általa átélt stresszből. Ez ösztönözheti a menekülő magatartást (különösen a Nagy Víz Trigonban), amelyben a legkisebb ellenállás vonala szerint cselekszik, hogy megkíséreljen védelmet nyújtani a külső konfliktussal szemben, amely látszólag fenyegeti (belső) világának megnyugtató struktúráit. És ha ez nem biztosítható, akkor az egyén visszahúzódhat önmagába, és egyáltalán nem tesz semmit a szorult helyzet ellen; ez természetesen szélsőséges reakció, és a legtöbb ember nem tesz így. Csak azt javasolták, hogy mutassuk be a Nagy Trigon hihetetlen erejét, amely megóvja vagy megvédi az emberi pszichét a veszélyesnek vagy károsnak tartott dolgoktól.

A többszörös Nagy Trigon (bár ritka) még inkább legyengítő lehet. De sok múlik azon, hogy az egyik Nagy Trigon milyen aspektusokat vet a másik(ok)hoz. Például, ha egy Tűz Nagy Trigon összekapcsolódik egy Levegő Nagy Trigonnal, az eredmény valójában egy potenciális Nagy Szextil, ami dinamikus lehet annak a ténynek köszönhetően, hogy három szembenállás és hat szextil alakult ki. Ez nagyon ösztönző tud lenni. De ha ez a két Nagy Trigon nem kapcsolódik egymáshoz, mert az orbiszok túlságosan nagyok ahhoz, hogy figyelembe vegyük, akkor az egyénnek rendkívül nehéz dolga, hogy integrálja önmaga különböző részeit. Ez a szokatlan állapot azt jelezheti, mint aki sodródik vagy csak kóborol az életében, és ritkán van elegendő hajtóerő vagy lendület (ezért rossz időzítéstől szenved) ahhoz, hogy bármi lényegeset elvégezzen. Bár tehetségek és készségek jelen lehetnek, a motiváció vagy a gyakorlatiasság hiánya miatt hajlamosak elpazarolni őket. A helyzetet tovább rontja, hogy az ilyen típusú egyének ritkán törődnek azzal, hogy nem élnek a legnagyobb lehetőségeikkel, a belső harmónia és jólét illuzórikus érzése miatt, amelyet a trigonok itt keltenek.

Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a feszült fényszögkapcsolatok száma a képletben szereplő más bolygóktól a Nagy Trigont alkotó bolygókra, annál nagyobb a képesség a befolyásának és kifejezésének megváltoztatására. Általában ez a helyzet a legtöbb ilyen aspektussal rendelkező képletben megtalálható. Egy elszigetelt Nagy Trigon (vagy olyan, amelyik nem létesít külső kapcsolatokat főbb fényszögekkel – különösen kvadrátokkal és szembenállásokkal) – képes megőrizni identitását jóban vagy rosszban. A természet más részei nem érintik könnyen, és hajlamos önállóan működni, hasonlóan egy fényszög nélküli bolygóhoz. Képes a tiszta formája szerint megnyilvánulni. Ismétlem, ez a fajta Nagy Trigon szinte nem is létezik. És még ha találsz is egyet, vedd észre, hogy a tranzit bolygók folyamatosan kihívást jelentő külső kapcsolatokat alkotnak. A képletben semmi sem maradhat teljesen statikus és korlátlanul önálló. Így, ha a képletben egy T-kvadrát vagy egy Nagy Kvadrát egészítik ki (különösen egy olyan, amely összekapcsolja), a Nagy Trigon pontosan annyi pozitív megerősítést tud nyújtani, amely szükséges ahhoz, hogy segítse az egyént a dinamikus stresszmintázatok feloldásában, míg cserébe hozzáadott energiával és lendülettel látják el, hogy a kreatív vagy spirituális erő rendkívül produktív és élénkítő forrásává változtassa.

A Nagy Trigon jelenlétére vizsgált több száz képleten viszonylag kevesebb ismert személyiséget találtam ilyen alakzattal. Nyilvánvaló, hogy azok a kevesek, akiknek horoszkópjukban szerepeltek, képesek voltak dolgozni vele, és nem hagyták, hogy a hasznuk kárba vesznek. Úgy tűnik, hogy a legtöbb prominens személynek meg kellett küzdenie, kitartania és nagy dolgokat kellett leküzdenie, mielőtt felkapaszkodhattak a sikeres pozíciókba, amelyekről ismertek és emlékeznek rájuk. Talán ez magyarázza a Nagy Trigon hiányát a képletükből.

A folytatásban az egyes elemekben létrejövő Nagy Trigonokról lesz szó.

Örülök, hogy találkoztunk.

Iratkozz fel, hogy minden héten kaphass emailban is fantasztikus tartalmakat. 😉

Mit is?
- Heti megjelent cikkek
- Előrejelzések
- Asztrológiai érdekességek
- Fejlesztések az oldalon
- Kedvezmények

Nem spammelünk! További információért olvasd el adatvédelmi szabályzatunkat.
Bármikor le tudsz iratkozni természetesen.

Friss cikkek

Asztrológia

2025. 3. hét

2025. január 13-19. Hétfő 01.13. Nap-Uránusz trigon Nyitottabbá, kalandvágyóbbá és kísérletezővé válhatsz. Intuíciód felfokozódhat, lehetnek

Tovább olvasom »

Szólj hozzá!

Egy könyv ami csak rólad szól

Közel 5x ennyi információ egy könyvben, az alapismeretektől kezdve, részletes magyarázatokon és ábrákon keresztül mutatja be sorsodat, életutadat. Mindezt úgy, hogy érteni is fogod…

Mindezt egy kattintásra tőled már csak néhány percen belül olvashatod!

Mai nap

Mit rejt számodra a mai nap?

Biztosan nem azt amit az újságokban olvashatsz… ;-)