Minden évben két fogyatkozási páros van, azaz két Nap- és Holdfogyatkozás, kb. félév különbséggel, és az egyik a felszálló, a másik a leszálló Holdcsomópont környezetében történik. Nemsokára elérkezik ez az időszak, azonban addig lenne mit tisztázni a jelenségek körül.
- Mit jelentenek valójában a Holdcsomópontok?
- Valódi fizikai vagy csak virtuális jelenségek?
- Honnan eredeztethetőek?
- Ki kötötte össze a karma koncepciójával?
- Mi a szerepük az asztrológiában?
- Létjogosultságuk valós, vagy csak teóriákon alapuló elképzelések?
Holdcsomópontok
Az Ekliptika (Nap látszólagos útja) és a Hold pályája kb. 5,1°-os szöget zárnak be egymással, ezáltal két ponton metszik egymást, melyeket az asztrológiában Holdcsomópontnak nevezünk. Azt a metszéspontot, melyen áthaladva a Hold az Ekliptika fölé jut, felszálló Holdcsomópontnak, amikor az Ekliptika alá kerül, leszálló Holdcsomópontnak nevezzük.
Ábra: Holdcsomópontok geometriája
Tehát látható, hogy nem fizikai objektumokról van szó, hanem matematikailag számított és láthatatlan pontokról, melyek nem sugároznak semerre.
A precesszió miatt a Holdcsomópontok visszafelé haladva változtatják a helyzetüket a zodiákuson. Egy teljes kört 18 év 223 nap 18 óra és 30 perc alatt tesznek meg, vagyis 3 fokpercet haladnak visszafelé naponta.
A tradicionális asztrológia szerint a felszálló Holdcsomópont Jupiter-Vénusz természetű, a leszálló Holdcsomópont pedig Szaturnusz-Mars természetű. A Holddal való együttállással erős hatást fejtenek ki, a felszálló Holdcsomópont a jótevő bolygóval annak hatását felfokozza, az ártalmasokét pedig enyhíti. A leszálló viszont a jótékony bolygó hatását gyengíti, az ártalmasét pedig fokozza. Az orbisz tekintetében 1-2 fokot engedhetünk meg. A Holdcsomópontok nem sugárzó pontok, a felszálló kapcsolódó tendenciát a leszálló elzárkózó tendenciát mutat.
A Holdcsomópontok karmikus jelentésének koncepciója főként az indiai (védikus) asztrológiából ered, ahol a Rahu (Felszálló Holdcsomópont) és Ketu (Leszálló Holdcsomópont) két karmikus „árnyékbolygóként” szerepel. Az indiai tradíciókban Rahu a jelenlegi élet leckéit, a földi vágyakat és a fejlődés irányát képviseli, míg Ketu a múltbeli életek tapasztalatait és a spirituális leválást, az anyagtól való eltávolodást jelenti.
A nyugati asztrológiában a Holdcsomópontok karmikus értelmezésének beépülése a 20. században vált népszerűvé, különösen Dane Rudhyar és Martin Schulman munkásságának köszönhetően.
Martin Schulman a Karmic Astrology: The Moon’s Nodes and Reincarnation (magyarul megjelent: Reinkarnáció a Holdcsomópontok tükrében) című, eredetileg 1975-ben publikált művében, ami a hindu reinkarnációs tanokra épül, tárgyalja a Holdcsomópontok karmikus szerepét.
Schulman szerint minden tulajdonságunk a jó is és a rossz is, korábbi inkarnációink maradványa. A lélek leszületése előtt kiválasztja szüleit, meghatározza környezetét, életeseményeit. A lélek hazafelé vezető útját karmikus feladatainak térképe mutatja meg, ami akadályokkal van végig rakva, melyeket le kell győzni, hogy elérje a teljességet. Az, hogy minden ember egyformának teremtődött, csak az eredeti megteremtésre vonatkozik. Utána mindenki a szabad akarata alapján éli az életét.
Schulman azt sugallja, ha nem úgy alakul az életünk, ahogy szeretnénk, netán beteg testbe születünk, akkor előző inkarnációnkban nem jól oldottuk meg feladatunkat. Úgy gondolja, hogy a Holdcsomópontok nyújtják a megoldást ahhoz, hogy az életet egy folytonos fonál részét képezi. Véleménye szerint a Nap, Hold és a Holdcsomópontokból az egyén egész életét fel lehet tárni, a többi bolygó csak kiegészítő információt ad.
Tehát a Holdcsomópontok karmikus jelentése valóban inkább filozófiai konstrukció, mintsem egzakt módon alátámasztott asztrológiai összefüggés. Schulman és más modern szerzők valóban átvették az indiai Rahu–Ketu rendszert, és egyfajta „karmikus fejlődési tengellyé” formálták a nyugati asztrológiában. De ha a gyökereket és az érvrendszert alaposabban megnézzük, nem biztos, hogy ezek a társítások olyan szilárd alapokon állnak, mint ahogyan sok asztrológus gondolja.
A Holdcsomópontok tehát pusztán számított pontok, nem konkrét égitestek, nincs fizikai hatásuk, csupán a Hold és a Nap pályájának metszéspontjai.
Az ókori babiloni, görög és arab asztrológiában a Holdcsomópontokat főként az eklipszekhez (fogyatkozásokhoz) kötötték, és inkább sorsszerű eseményekkel, semmint egyéni karmikus fejlődéssel hozták összefüggésbe.
A középkori arab és reneszánsz európai asztrológiában a felszálló Holdcsomópontot (Caput Draconis – Sárkány Feje) jótékonyabbnak, míg a leszállót (Cauda Draconis – Sárkány Farka) kedvezőtlenebbnek tartották, de nem volt szó múlt életekről.
Rudhyar az asztrológiát pszichológiai és spirituális önfejlődés eszközeként kezelte, és a Holdcsomópontokat evolúciós útvonalakká tette. Azonban nincs klasszikus nyugati asztrológiai forrás (pl. Ptolemaiosz, Vettius Valens, Guido Bonatti), amely alátámasztaná ezt a fejlődési irányt.
Az indiai asztrológiában Rahu és Ketu nem teljesen ugyanazt jelentik, inkább a vágyak és megszabadulás tengelyét képviselik, nem egy egyszerű múlt–jövő fejlődési ívet, mint ahogy azt Schulman modellezte.
De ha nem vesszük figyelembe a karmikus értelmezést, akkor milyen más módon lehetne használni a Holdcsomópontokat az asztrológiában?
A Holdcsomópontok visszatérési ciklusa (kb. 18,5 év) jelentős életeseményekhez köthető, például a személyiség jelentős átalakulásához, hivatásváltásokhoz vagy kapcsolati döntésekhez.
Továbbá a Holdcsomópontok nagy jelentőséget kaphatnak a párkapcsolatok elemzésében. Ha valaki Holdcsomópontja a másik személy bolygóival együttáll, az erős kapcsolódás érzését adhatja, ami akár sorsszerűnek is tűnhet.
Ha nem is tekintjük őket karmikus tengelynek, akkor is érdekesek lehetnek az életünk bizonyos területeinek felerősödésében. Például, ha az felszálló Holdcsomópont az 5. házban áll, az egyén életében az önkifejezés, kreativitás, vagy a gyerekekkel való kapcsolódás kiemelt téma lehet.
Az asztrológiai programokban általában kétféle beállítás található a Holdcsomópontokhoz. Az egyik a „valódi”, amikor a program a Hold épp aktuális sebességével, pályájával számol. A másik a „közepes”, amikor a Hold átlagos sebességével, pályájával számol. Mi a valódit használjuk.
Mivel a Holdcsomópontokhoz kötődnek a fogyatkozások, ezek az időszakok sorsdöntő, nagy változásokat hozó időszakok lehetnek az egyén életében. Erről a következő cikkben lesz szó, ahol a Nap- és Holdfogyatkozások geometriáját és azok értelmezését nézzük meg.
Kapcsolódó:
Holdcsomópontok a jegyekben
Holdcsomóponotk a házakban
Holdcsomópontok fényszögei