A Grabovoj-számsorok (teljes nevén: Grigorij Grabovoj-féle számsorok) egy ezoterikus, kvázi-spirituális gyakorlat, amelyet Grigorij Grabovoj orosz mérnök és „spirituális tanító” nevéhez kötnek. Az elmélet szerint bizonyos számkombinációk ismételgetésével vagy vizualizálásával lehet hatást gyakorolni a valóságra – például gyógyulást előidézni, pénzt bevonzani, kapcsolatokat helyrehozni stb.
🌀 Mi a hit alapja?
A Grabovoj-féle elmélet szerint a világ (és benne az emberi test is) információs mezőből áll, amelyet „tudatos fókuszálással” lehet befolyásolni. Ezek a számsorok az információs mező „kódjai”, amelyekkel – állítólag – „harmonizálni” lehet a környezetet vagy az adott problémát.
Nézzünk utána mi is ez az egész!
Felteszem azok, akik osztogatják ezeket a számokat együkük sem ment utána egy pillanatig sem, függetlenül attól, hogy az „ezoterika” nem áll messze tőlünk – mint asztrológusok – de kissé mást értünk ez alatt, mint általában. Tudatosság, amivel helyettesíteni lehetne talán. Szóval ez is kicsit kiverte a biztosítékot és ahogy szoktunk, utánajártunk mi is áll mögötte.
Ki az a Grigorij Grabovoj?
Grigorij Petrovics Grabovoj egy Kazahsztánban született önjelölt gyógyító és szektavezér, aki döbbenetes állításairól és botrányairól vált hírhedtté (Grigori Grabovoi – Wikipedia) (Russian Cult Leader Goes On Trial). A 2000-es években az oroszországi Beszlán iskolai túszdráma után azzal sokkolta a közvéleményt, hogy pénzért cserébe felajánlotta: feltámasztja az elhunyt gyermekeket (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider). Az orosz sajtó jelentései szerint gyermekenként mintegy 1000 eurót kért a „feltámadásért” (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider). Grabovoj tagadta, hogy pénzt kért volna, de 2008-ban csalás vádjával bíróság elé állították és 11 év börtönre ítélték (Court convicts man who says he can raise dead | Reuters). A tárgyaláson elhangzott, hogy több esetben súlyos összegeket fizettek neki kétségbeesett emberek: egy asszony például 118 000 rubelt adott két halott fia „feltámasztásáért” (Court convicts man who says he can raise dead | Reuters). Grabovoj hívei mindezek ellenére ártatlannak tartották őt, és összeesküvést emlegettek; maga Grabovoj is azt állította, politikai okokból üldözik (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider). Végül 2010-ben, büntetése felének letöltése után szabadult (Grigori Grabovoi – Wikipedia).
Grabovoj saját magát megváltó messiásnak tekinti: 2004-ben egy sajtóeseményen ünnepélyesen kijelentette, hogy ő Jézus Krisztus második eljövetele (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider) (Grigori Grabovoi – Wikipedia). Azt hirdeti, hogy képes a halál eltörlésére, a holtak feltámasztására, súlyos betegségek – még az AIDS és a rák – bármely stádiumú gyógyítására, sőt teleportálásra és a valóság „megváltoztatására” is (Grigori Grabovoi – Wikipedia). Ezekkel a grandiózus állításokkal egy sajátos szektát hozott létre (az „Egészleges Megmentés és Harmonikus Fejlődés Tanítása” nevű csoportot), melynek élén guru szerepben tetszeleg (Grigori Grabovoi – Wikipedia). Hívei között akadtak, akik szuperhős-szerű képességeit vakon elhitték, míg a józanabb szakemberek szemében Grabovoj egyszerű szélhámos. Az Orosz Tudományos Akadémia áltudomány elleni bizottsága például már 2003-ban nyilvánosan bírálta és nevetséges hazugságnak nevezte Grabovoj „találmányait” (Grigori Grabovoi – Wikipedia). E.P. Krugljakov akadémikus rámutatott: Grabovoj azt állította, hogy egy általa kifejlesztett „kristály modul” felére csökkentette egy nukleáris robbantás erejét – holott a fizikai abszurditást félretéve utólag kiderült, Grabovoj soha nem vett részt semmiféle atomkísérletben (Grigori Grabovoi – Wikipedia). A tudós szerint az efféle kijelentések “minden fizikust megnevettetnek”, és Grabovoj tudományos titulusaival együtt csupán megtévesztésül szolgálnak (Grigori Grabovoi – Wikipedia). (Valójában a csaló több hamis diplomával és megvásárolható „akadémiai tagsággal” próbálta magát hitelesíteni (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider).) Mindezek a botrányok azonban nem állították meg – Grabovoj napjainkban Szerbiából terjeszti tovább tanait és sajátos „módszerét”, amely a közösségi médiában új életre kelt (Grigori Grabovoi – Wikipedia).
Mik azok a Grabovoj-számsorok?
Grabovoj nevéhez fűződik egy bizarr „gyógyító” és manifesztációs módszer: hosszú számsorok ismételgetése annak reményében, hogy ezek varázsütésre megváltoztatják a valóságot. A hívek szerint ezek a Grabovoj-számsorok – látszólag véletlenszerű számjegyek sorozatai – valójában „csaláskódok a világegyetemhez”, melyekkel bármit előidézhetünk (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider) (Zoomers Are Sharing Cheat Codes for the Universe on TikTok and There’s No Way We Can Stop Them Now). A koncepció lényege, hogy minden kívánt életeseményhez vagy állapothoz tartozik egy speciális számsor, és ha erre a számsorra eléggé koncentrálunk (pl. leírjuk, mantrázva ismételgetjük, a bőrünkre rajzoljuk stb.), akkor a hozzá társított pozitív dolog bekövetkezik (Zoomers Are Sharing Cheat Codes for the Universe on TikTok and There’s No Way We Can Stop Them Now) (Grigori Grabovoi – Wikipedia). Egyes követők azt állítják, a számok rezgésszintjükön hatva „megteremtik a valóságban” a vágyott eredményeket – bár ennek tudományos magyarázata finoman szólva homályos (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider).
Grabovoj eredetileg orosz nyelven hirdette ki ezeket a számsorokat (könyveket is kiadott a témában), de az internet révén nemzetközi ezoterikus körökben is elterjedtek. Már 2011-ben jelentek meg ilyen tárgyú könyvek, és 2016 körül Pinteresten is felbukkantak a „csodakódok” (Grigori Grabovoi – Wikipedia). A COVID-19 pandémia idején különösen felkapottá váltak: 2020-ban például egy hongkongi színész a járvány elleni védelmet remélve írta fel a karjára az egyik számsort. A TikTok-on 2021-ben robbant igazán a trend: a #GrabovoiCode hashtaggel ellátott videók rövid idő alatt több tízmilliós nézettséget értek el (Zoomers Are Sharing Cheat Codes for the Universe on TikTok and There’s No Way We Can Stop Them Now). Fiatalok ezrei próbálták ki ezeket a „manifesztációs kódokat”, abban bízva, hogy így könnyen bevonzhatják életükbe álmaik beteljesülését – legyen szó pénzről, szerelemről vagy akár földöntúli képességekről.
Mire valók a Grabovoj-féle számsorok? A hívők szerint szinte mindenre. Íme néhány példa a számsorokra és a hozzájuk rendelt célokra:
- 5207418898 – „váratlan pénz”, azaz anyagi bőség bevonzása
- 706485425 – üzleti siker elősegítése
- 960745288 – sikeres tanulmányi eredmények (jó jegyek)
- 5294361 – szerelem megtalálása vagy megerősítése
- 87316 – fogyás előidézése
- 55942833 – szép bőr elérése (aknék eltüntetése)
- 83609348 – magasabb termet növesztése (magasság növelése)
Sőt, extrém állítások is akadnak: bizonyos források külön kódokat hirdetnek súlyos betegségek gyógyítására, például a rák (9187948181) vagy akár az AIDS (1489999) „rezgésszintű” kezelésére. Akad „örök élet” számsor is – Grabovoj hívei tényleg nem ismernek lehetetlent. A használati utasítás meglehetősen kötetlen: van, aki szerint hangosan kell ismételni a számokat, mások szerint papírra írva párna alá tenni, a telefon jelszavaként beállítani, vagy a csuklóra, alkarra felírni ajánlott. Ez utóbbi módszer azonban komoly kritikát váltott ki, mivel a karra írt számok sokakban a koncentrációs táborok tetovált azonosítóit idézik – egyes túlélők és történészek a holokauszt emlékével szembeni tiszteletlenségnek tartják ezt a TikTok-trendet. (Grabovoj szervezete igyekszik elhatárolódni a karra írogatós gyakorlattól, mondván ilyen utasítást ő nem adott.) Mindenesetre egységes, ellenőrizhető protokoll nincs arra, hogyan “kell” használni a számokat; így lényegében lehetetlen rosszul csinálni – és ellenőrizni is.
Van-e bármilyen tudományos alapjuk a számsoroknak?
Röviden: nincs, semmi. A Grabovoj-kódok esetében semmiféle ismert tudományos mechanizmus nem igazolja, hogy egy véletlenszerű számjegysor puszta gondolati mantrázása bármiféle hatással lenne a külvilágra vagy az emberi szervezetre. Ahogy egy cikk fogalmaz, a módszer mögötti „tudomány – enyhén szólva – nem tisztázott” (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider). A számok állítólagos „rezgése” és mágikus ereje csupán new age miszticizmus, ami semmilyen fizikai vagy biológiai tényre nem vezethető vissza. Nem léteznek hiteles klinikai kísérletek vagy publikációk, melyek alátámasztanák, hogy pl. egy betegség kimenetele javul, ha a páciens számkódokat ismételget. Ezzel szemben bőséggel találunk anekdotikus sikertörténeteket a közösségi médiában – de ezek a kritikusok szerint egyszerűen a placebo-hatás és a megerősítési torzítás példái.
Pszichológusok és pszichiáterek rámutatnak: az, aki hinni akar a csodakódokban, észrevétlenül is szelektíven fogja értelmezni a történéseket. Hajlamos minden kedvező véletlent a számoknak tulajdonítani, miközben a kudarcokat figyelmen kívül hagyja. „Az ilyen kódokban hívők kritikátlanul elfogadják, amit mondanak nekik. Ha látnak egy pozitív példát vagy sok dicsérő kommentet, vakon követik az utasításokat. Sőt, ők maguk is keresni fogják azokat a helyzeteket, amelyek ‘bizonyítják’, hogy a rituálé működik, és minden pozitív eseményt a kódoknak tulajdonítanak. Így működik az autoszuggesztió” – magyarázza Andrej J. Efremov klinikai pszichiáter (Grigori Grabovoi – Wikipedia). Magyarán a számsorok legfeljebb placebo-hatást nyújthatnak, azt is csupán azoknak, akik eleve hisznek bennük. Az efféle önszuggesztió okozhat átmeneti szubjektív javulást – például jobb kedvre derülhet valaki a tudattól, hogy “tett valamit” a problémája megoldásáért – ám ez messze nem egyenlő valódi, objektív változásokkal. A Grabovoj-jelenség valójában nem más, mint a pozitív gondolkodás (manifestation) divatjának egy szélsőséges formája, kombinálva a numerológia babonás elemeivel. Bár a pozitív gondolkodás és vizualizáció lelkierőt adhat, szakértők figyelmeztetnek, hogy konkrét cselekvés nélkül önmagában nem hoz kézzelfogható eredményt. Aki például csak a diétás kódot szorongatja, de nem változtat az étrendjén, aligha fog lefogyni – hacsak nem a kód hatására kezd el hinni magában és cselekszik másként.
Tudományos szempontból tehát a Grabovoj-számok teljes mértékben áltudománynak minősülnek. Még a jelenséget taglaló könnyedebb hangvételű tech-cikkek is hangsúlyozzák, hogy “hiába nevezik ezeket csaláskódoknak a világegyetemhez, valójában nem működnek” és „a kódok hatásossága nincs bizonyítva”. Nincs sem fizikai elv, sem kísérleti bizonyíték, amely alátámasztaná, hogy tízjegyű számok sorolgatása befolyásolná a banki egyenlegünket vagy eltüntetné a pattanásokat – nem beszélve a komolyabb dolgokról. Ellenben nagyon is veszélyes lehet, ha valaki ilyen hókuszpókuszra hagyatkozik például orvosi kezelés helyett. (Egy szarkasztikus válaszban találóan megjegyezték: “Grabovoj számait legfeljebb akkor tekinthetjük veszélytelennek, ha az illető már eleve egészséges – de ha beteg, és emiatt nem fordul orvoshoz, az súlyosbíthatja az állapotát” (Are Grabovoi numbers safe? Are they a sin or do they actually work?).) Sajnos a TikTok-korszak fiataljai közül nem mindenki ismeri fel az efféle “univerzum-hackelés” abszurditását; sokan kritika nélkül fogadják el, mert a videók csak a csillámporos sikersztorikat emelik ki, a csaló guru sötét múltját viszont elhallgatták.
Kritikus hangok és hatósági figyelmeztetések
A Grabovoj-jelenséget világszerte erőteljes kritikák érik – mind tudományos, mind hatósági oldalról. A tudomány képviselői áltudománynak bélyegezték Grabovoj tevékenységét: már említettük az orosz akadémiai bizottságot, amely leleplezte légből kapott állításait (Grigori Grabovoi – Wikipedia). Emellett Andrej Efremov pszichiáter figyelmeztetése is intő jel, miszerint a kódok „működése” valójában önbecsapáson alapul, és könnyen a hiszékeny emberek megvezetéséhez vezet. Hasonlóképpen, a nemzetközi sajtó is rendre kamu, átverés, placebo jelzőkkel illeti a Grabovoj-féle számpraktikákat. A Business Insider például egyértelműen áltudományként jellemzi a számsor-trendet, amely csupán a közösségi média által új köntösben tálalt régi misztifikáció. A Gizmodo tech-oldal gúnyosan megjegyzi, hogy ez az egész olyan, mint a kilencvenes évek “csodát ígérő” lánclevelei – csak épp a mai fiatalok elhiszik, hogy működik, pedig a valóságban nem. Mondanunk sem kell, a komoly médiumok csaló szektavezérként hivatkoznak Grabovojra: a Reuters hírügynökség beszámolója is kiemeli, hogy egy gyászolók hiszékenységét kihasználó sarlatánról van szó, akit jogosan ítéltek el csalásért (Court convicts man who says he can raise dead | Reuters).
Hatósági oldalról Grabovoj már megkapta a magáét Oroszországban – a börtönbüntetés világos jelzés volt, hogy a hatóságok csalásnak minősítik az efféle ígéreteket. Ugyanakkor a számsorok terjesztése mint olyan, nehezen szankcionálható, hiszen sokszor ingyen, szájhagyomány útján vagy közösségi posztok formájában terjed. A TikTok például kijelentette, hogy önmagában a Grabovoj-számok posztolása nem ütközik a félretájékoztatásra vonatkozó szabályaikba, mivel nem jelent közvetlen fizikai veszélyt vagy egészségügyi kockázatot – legalábbis az ő definíciójuk szerint. (Persze ez vitatható álláspont, hiszen ha valakit rávesz, hogy mondjuk rákkezelés helyett csak imádkozzon a számokhoz, az már komoly veszély.) Néhány ország fogyasztóvédelmi szervei is felfigyeltek a hasonló újkeletű kuruzslásokra. Magyarországon a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is indított eljárásokat olyan cégek ellen, amelyek megalapozatlanul ígértek gyógyulást vagy javulást – bár konkrétan Grabovoj-kódok miatt eddig nem, de az elv ugyanaz: bizonyíték nélküli gyógyhatás állítása megtévesztő kereskedelmi gyakorlatnak minősül. Ha pedig valaki pénzt kér a csodakódokért vagy az azokra épülő „tanfolyamért”, az sok országban kimerítheti a csalás tényállását – pont ahogy Grabovoj esetében történt is.
Ami pedig Grabovoj személyes megítélését illeti, mára nemzetközileg is hírhedt, mint szélhámos guru. Kultusza egyesek szerint veszélyes szekta jellegű, hiszen messianisztikus vezérként manipulálta követőit. Ígéretei (például a halottfeltámasztás) kegyeletsértők és morálisan felháborítók, különösen az áldozatok hozzátartozóival szemben. Grabovoj “sötét múltja” a TikTok-jelenség kapcsán is napvilágra került: amikor kiderült, hogy a trend hátterében egy elítélt csaló áll, sok felhasználó döbbenten változtatott véleményén. Egy népszerű TikTok-készítő például, miután szembesült Grabovoj hátterével, azonnal “angyalszámoknak” kezdte nevezni a kódokat, hogy eltávolodjon a guru személyétől (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia – Business Insider). Ez is azt mutatja, mennyire összeegyeztethetetlen Grabovoj híre és a mainstream elfogadottság: még akik hisznek a manifesztációs technikákban, azok számára is vállalhatatlan, ami az ő személyéhez kötődik.
Összegzés
Grigorij Grabovoj számsorai első pillantásra titokzatos, misztikus praktikának tűnhetnek, melyekben sokan kapaszkodót vagy könnyű csodamegoldást keresnek. A felszín alatt azonban a “csodakódok” nem többek modern babonánál, amelyet egy önjelölt messiás épített fel saját hírnevének és anyagi haszonszerzésének szolgálatában. A misztikum fokozatosan szertefoszlik, amint megismerjük a hátterét: a módszer kitalálója egy büntetett előéletű szektavezér, aki válogatott valótlanságokat állított képességeiről és meggazdagodott mások hiszékenységéből. Tudományos alapja a számsorok működésének nincs – hiába minden ezoterikus mellébeszélés a “rezgésszintekről”, a valóságot nem lehet számok bemagolásával meghackelni. Ami pozitív hatás felbukkan, az is megmagyarázható a placebo és az autoszuggesztió jelenségével. A Grabovoj-jelenség így iskolapéldája az áltudománynak: elsőre hangzatos és misztikus, de kritikus vizsgálat után kiderül, hogy semmi érdemi bizonyíték nem áll mögötte, sőt a “feltalálója” is súlyosan hiteltelen figura. Összefoglalva kissé ironikusan: ezek a bizonyos „csaláskódok” valóban léteznek – de nem a valóság meghackelésére, hanem a józan ész kijátszására szolgálnak.
Források: A fenti állítások nemzetközi, hiteles forrásokon alapulnak – többek között
a Reuters hírügynökség beszámolóin (Court convicts man who says he can raise dead | Reuters),
a Business Insider oknyomozó cikkén (TikTok Grabovoi Numbers Trend Has Dark Cult Past in Russia - Business Insider),
a Gizmodo és más tech-oldalak elemzésein (Zoomers Are Sharing Cheat Codes for the Universe on TikTok and There’s No Way We Can Stop Them Now),
valamint a Wikipedia szócikkében található hivatkozásokon (Grigori Grabovoi - Wikipedia).
Mindegyik forrás egybecsengően áltudománynak minősíti a Grabovoj-számsorok tanát, és rávilágít a módszer mögötti személy hiteltelenségére és veszélyeire.
Hasonlóan érdekes cikkeink:
Bulvár asztrológia
Schumann-rezonancia és a szintemelkedés