2023.06.11.
A mitológiában az összes Isten közül Hermész/Merkúr volt az egyetlen, aki akarata szerint utazott az alvilágba Hádész birodalmába és onnan vissza is térhetett. Ez Merkúrnak azt a képességét szimbolizálja, hogy képes a tudattalanból információt továbbítani a tudatos elmébe, és fordítva is, képes lenyomni egy tudatos vágyat a tudattalan birodalmába.
Az asztrológiában a Merkúr képviseli az értelem elvét, a gondolkodást, írást, kommunikációt, a kapcsolatteremtő készségünket, melynek során a tudatos és tudattalan elménket egyszerre alkalmazzuk.
Merkúr az Ikrek jegyében
A Merkúr vasárnap belép egyik otthonába, az Ikrek jegyébe, ahol június 27-ig lesz. Ebben az időszakban különösen kommunikatívak, kíváncsiak és társaságkedvelők vagyunk. Jó időszak a tanuláshoz, további ismeretek megszerzésére, felfedezni mindent, ami még ismeretlen, de inkább felületesen, mint elmélyedve és aztán továbbadni másoknak. Könnyen alkalmazkodunk a megváltozott körülményekhez. Érezhetjük úgy, hogy mindenben részt kell vennünk, ami a látókörünkbe tartozik, ezért egy kicsit szétszórttá is válhatunk. A folyamatos kételkedés abban, hogy melyik a helyes út, megnehezítheti a lehetőségeink megvalósítását. Azonban most ebben az egy-két napban kapunk a Plejádok csillaghalmaz jóvoltából a Merkúron keresztül egy olyan lehetőséget, hogy jobban ráhangolódjunk belső látásunkra és megérzéseinkre, melyek pontosan mutatják az utat.
Merkúr-Alcyone együttállás
Amikor a Merkúr belép az Ikrek jegyébe, egyvonalba kerül az Ikrek 0°18’-én álló Alcyone állócsillaggal. Alcyone a Plejádok csillaghalmaz hét csillaga közül a legfőbb állócsillag, a többiek: Maia, Electra, Merope, Taygete, Celaeno és Sterope.
Ptolemaiosz szerint a Plejádok csillagainak természete hasonló a Holdhoz és a Marshoz. William Lilly és a 20. század asztrológusai (Reinhold Ebertin, Joseph Rigor, Vivan Robson) nem látták őket pozitív hatásúnak, és egyetértettek abban, hogy összefüggésben állnak a látás és szemproblémákkal.
Bernadette Brady úgy gondolja, hogy a Plejádok csillagai inkább a belső látással, belső tudással vagy a harmadik szem keresésével állnak összefüggésben, melyet gyakorlati tapasztalatai is alátámasztanak. Amellett, hogy Alcyone kapcsolatban van a látomással, legyen az akár fizikai, akár misztikus, erős kapcsolatban van a sorssal és a halottak megítélésével is, ami könyörtelenséget hoz azoknak, akik nem teljesítették a szükséges követelményeket.
Sigmund Freud azon a napon született, amikor Alcyone a Merkúrral kulminált. Alcyone éleslátó, de időnként ítélkező energiája Freud gondolataihoz és írásaihoz kapcsolódott, jelezve, hogy nagyszerű éles látása van a választott témában. A csillag kulminációja azt jelenti, hogy ez a belső látásmód és belátás felnőttkorában, élete fényében fejeződött ki.
Alcyone a születési képletben
Ha a születési képletedben valamelyik bolygó kapcsolatban áll az Alcyone állócsillaggal, akkor a valódi látás, intuíció és a megértés lehetősége érkezik meg az adott bolygón keresztül, és nem szabad elhamarkodott ítéleteket hozni, szűklátókörűvé és vakká válni a nyilvánvaló dolgokat illetően.
Brady két ellentétes példát is hoz az Alcyone érintettségű emberekkel kapcsolatban. Az egyik Jim Jones amerikai prédikátor és politikai aktivista, aki 1955 és 1978 között vezette a Népek Templomát, és tömeges öngyilkosságba vezette ötszáz követőjét Guyanában. A másik példa, Leonardo da Vinci, akinek művészi tehetségében és találmányaiban Alcyone látnoki természetét tapasztalhatjuk meg.
Plejádok csillaghalmaz
A Plejádok egy kis csillaghalmaz, amely kevesebb mint egy fokot foglal el az égen. Ennek ellenére kétségtelenül több irodalmi, tudományos, mitológiai írás született vele, mint bármely más csillaggéppel kapcsolatban. A Plejádok kifejezik a Nőcsillagok Keskeny Felhős Vonatát (Manilius), a Kínai Hét Nővért, Atlasz gyermekét, a görögök hét galambját, akik ambróziát visznek a csecsemő Zeuszhoz, Pleione hét lányát, sőt még egy tyúkot is a csirkéivel. A Plejádok a naptár egyik fő sarkalatos pontja volt, mivel a heliakális felemelkedésük és lenyugvásuk az évszak hivatalos kezdetét és a végét jelentette. Babilonban a heliakális felkelés az új év kezdetét jelentette. A kelták a sorshoz kötötték, mivel egy régi szájhagyomány megtiltotta, hogy a nők azokon a napokon varrjanak, amikor a Plejádok a Nap után közvetlen felkelő csillagokként emelkedtek, vagy amikor napnyugta után elsőként keltek fel keleten az esti égbolton (akronikal), mert attól tartottak, ha elszakadna a fonal, akkor elszakadna az emberi faj életfonala.
A kelták akkor emlékeztek meg a halottaikról, mikor a Plejádok napnyugta után emelkedtek az égen. Az elhunytakért imádkoztak a mai november hónap első napján. Ez a szokás ma is jelen van mindenszentek (november 1.) és halottak napján (november 2.), valamint az Emléknapon november 11-én (A veteránok napja az Egyesült Államokban), az első világháború halottainak gyászának napján.
A védikus előtti Indiában a Plejádok voltak az a hét anya, akik ítélkeztek a férfiak felett, és néha hold alakú borotvákkal megsebesítették őket. Az egyiptomiaknak hét istennőt jelentettek, akikkel a halottaknak találkozniuk kellett, és akik által kellett megítélniük őket. A görög hagyományban a Plejádok Aphrodité korai kultuszának részei voltak, aki hét lányt szült, és galambokká változtatta őket, amelyek a Plejádok hét csillagává váltak. Ezeknek a galamboknak a vezetője egy galambistennő, Alcyone volt, akiről azt mondták, hogy jó időt hozott az ültetési időszakra. A Plejádok hét látható csillagát a Nagy Medve istennő, Ursa Major kisebb változatának is tekintették.
Forrás:
Bernadette Brady: Brady’s Book of Fixed Stars
Kapcsolódó:
Aldebaran, a Bika szeme
Bika (Taurus) csillagkép
Mars-Plejádok együttállás