„Mik a gyengeségeid?” – tipikus állásinterjús kérdés, amitől sokan lefagynak. Hiszen ki akar gyengeségeket felvállalni? Pedig lehet, hogy pont ez a legnagyobb erősséged.”
Amikor önismeretről beszélünk, gyakran a „pozitív” tulajdonságokra fókuszálunk: mi az, amiben jó vagyok, mik az erősségeim, hogyan tudom ezeket kiemelni.
A „gyengeségeinket” viszont hajlamosak vagyunk rejtegetni, elnyomni, szégyellni. Mintha azok a személyiségünk sötét foltjai lennének, amiket el kellene tüntetni.
A kronobiológia ezzel szemben azt mondja: az erősség és a gyengeség két oldala ugyanannak az éremnek. És mindkettő a működésed része. Nem kell eltüntetni őket – meg kell tanulni jól bánni velük.
Mit jelent „erősség” és „gyengeség” a kronobiológiai szemléletben?
Az erősség: az a működési terület, ahol természetesen, könnyedén, energikusan tudsz működni. Ahol otthon vagy.
A gyengeség: az a terület, ahol több energiát igényel a jól működés, ahol hajlamos vagy kibillenni, túlfeszülni vagy épp visszahúzódni.
De figyelj: a gyengeség nem „hiba”. Hanem olyan működési pont, ahol tudatos jelenléttel tudsz egyensúlyt teremteni.
Miért nem baj, ha van gyengeségünk?
Mert ha tudod, hol vannak ezek a pontok:
- nem várod el magadtól, hogy ott is tökéletesen teljesíts, ahol ez természetellenes lenne,
- meg tudod húzni a határaidat, és időben észreveszed, ha kezdesz kibillenni,
- könnyebben kérsz segítséget olyan területeken, amik nem a te erősségeid – és ez nem gyengeség, hanem bölcsesség.
Példák a gyakorlatból
Eset 1 – A gyors, lendületes, de türelmetlen
Tamás fizikai domináns, gyors, pörgős, energikus. De épp ezért hajlamos türelmetlen lenni azokkal, akik lassabban reagálnak.
Amikor felismerte, hogy ez a „gyengeség” nem gonoszság, csak az ő ritmusából adódik, megtanulta tudatosan lassítani magát, amikor olyan helyzetben van, ahol ez szükséges. Így nem ment el felesleges vitákba, és a kapcsolatai is harmonikusabbá váltak.
Eset 2 – A túlérzékeny, aki gyorsan megbántódik
Éva érzelmileg domináns, nagyon empatikus, de emiatt könnyen veszi magára mások szavait. Sokáig szenvedett ettől, mert „gyengeségként” élte meg, hogy ennyire érzékeny.
Amikor megértette, hogy ez az ő erőssége is – hiszen emiatt tud jól kapcsolódni, támogatni –, elkezdett tudatosan határokat húzni, és nem engedte, hogy minden kritikát személyes támadásként éljen meg.
Hogyan változik az életminőséged, ha tisztában vagy ezekkel?
- Kevesebb belső frusztráció: mert nem akarsz más lenni, mint ami a természetes működésed.
- Tudatosabb önvédelem: mert időben felismered, hol vagy sérülékeny, és meg tudod védeni magad.
- Hatékonyabb együttműködés: mert tudod, hol kérj támogatást, és hol tudsz erőt adni másoknak.
Ha kíváncsi vagy, nálad hol vannak ezek az erősségek és érzékenyebb pontok…
Az ingyenes kalkulátor a weboldalon segít rálátni a fizikai, érzelmi és intellektuális szintek eloszlására – és már ez is adhat kapaszkodót, hol érdemes figyelned magadra.
👉 Számolj most: Kronobiológia számoló
A könyvünkben pedig részletesen bemutatjuk, hogyan fordíthatod ezeket az ismereteket a javadra – hogy ne elnyomd, hanem bölcsen használd a saját adottságaidat.