2024.08.19.
A hétfő este kiteljesedő Vízöntő Telihold az idei első Szuper Telihold lesz és Kék Hold is egyben.
Röviden a szuperholdakról és kék holdakról érdekességképpen és azért, hogy ne tulajdonítsunk neki nagyobb jelentőséget a kelleténél, mert még geológiailag sincs nagyobb hatással a Földre, mint egy átlagos Telihold vagy Újhold.
A szuperhold kifejezést Richard Nolle amerikai asztrológus alkotta meg 1979-ben, hogy meghatározzon egy újholdat és egy teliholdat, amely a Föld közelében (perigeum) teljesedik ki. Nolle azt állította, hogy egy szuperhold a szélsőséges időjárás és a földrengések növekedését okozza, de ilyen összefüggést nem találtak a tudósok. Fred Espenak csillagász szerint a legközelebbi szuperhold gravitációja mindössze 4%-kal nagyobb, mint a Hold gravitációja átlagos távolságában.
A Szuperhold tehát az a jelenség, amikor a Hold újholdkor és teliholdkor a legközelebb kerül a Földhöz elliptikus pályáján, ezért ilyenkor nagyobbnak is látszódhat a szokásosnál akár 8%-kal, olykor csak a tapasztalt megfigyelők számára. Viszont a szurperholdak világosabbnak tűnnek, mint az átlagos teliholdak akár 15%-kal is. Érdemes kimenni és megfigyelni a gyönyörű és fényes jelenséget.
Az aug. 19-i Teliholdat Kék Holdnak is nevezik, bár nem fog kéknek látszani, valójában nem néz ki másként, mint a szokásos Telihold. Nagyon ritka esemény, amikor a Hold valóban kéknek látszik. A NASA szerint 1883-ban a Krakatoa nevű indonéz vulkán kitört, és 80 kilométernyi hamut szórt a légkörbe. Az apró hamuszemcsék szűrőként működtek, szórták a vörös fényt, és a Holdat külön kékes-zöld árnyalattá varázsolták. A NASA Science szerint más vulkánkitörésekről is ismert volt, hogy kék holdakat okoztak, köztük a mexikói El Chichon vulkán 1983-as kitörését, valamint a St. Helens-hegy 1980-as és a Pinatubo-hegy 1991-es kitörését.
A “Kék Hold” kifejezés történelmileg a harmadik teliholdra utal abban az évszakban, amikor négy telihold van, ami viszonylag ritka esemény. Az 1940-es évek óta a „Kék Hold” kifejezés az egy naptári hónapon belüli második Teliholdra is vonatkozik. Ez azért van így, mert a Hold ciklusa körülbelül 29,5 nap, valamivel rövidebb, mint egy naptári hónap. Ennek eredményeként egy hónap elején bekövetkező Teliholdat egy másik Telihold követheti ugyanazon hónap végén. Ez a jelenség jellemzően két-három évente fordul elő.
Négy Szuperholdunk is lesz, az első most aug. 19-én a Vízöntő jegyében, a következő, ami részleges Holdfogyatkozás is lesz egyben szept. 18-án a Halak jegyében (az okt. 2-i Mérleg Napfogyatkozás előhírnökeként és ezáltal nem a legpozitívabb jelenségek közé tartozik asztrológiailag), aztán okt. 17-én ismét egy Telihold a Kos jegyében és végül november 15-én a Bika jegyében. Egyébként év elején 5 Szuper Újhold is volt. Úgyhogy az idei az egy szuper év 😊
https://spaceplace.nasa.gov/full-moons/en
https://www.space.com/15455-blue-moon.html
https://earthsky.org/astronomy-essentials/what-is-a-supermoon/
https://earthsky.org/space/does-the-supermoon-have-a-super-effect-on-us/