Kezdőlap » Blog » Asztrológia » Szuperhold – Kék Hold

2024.08.19.

A hétfő este kiteljesedő Vízöntő Telihold az idei első Szuper Telihold lesz és Kék Hold is egyben.

Röviden a szuperholdakról és kék holdakról érdekességképpen és azért, hogy ne tulajdonítsunk neki nagyobb jelentőséget a kelleténél, mert még geológiailag sincs nagyobb hatással a Földre, mint egy átlagos Telihold vagy Újhold.

A szuperhold kifejezést Richard Nolle amerikai asztrológus alkotta meg 1979-ben, hogy meghatározzon egy újholdat és egy teliholdat, amely a Föld közelében (perigeum) teljesedik ki. Nolle azt állította, hogy egy szuperhold a szélsőséges időjárás és a földrengések növekedését okozza, de ilyen összefüggést nem találtak a tudósok. Fred Espenak csillagász szerint a legközelebbi szuperhold gravitációja mindössze 4%-kal nagyobb, mint a Hold gravitációja átlagos távolságában.

A Szuperhold tehát az a jelenség, amikor a Hold újholdkor és teliholdkor a legközelebb kerül a Földhöz elliptikus pályáján, ezért ilyenkor nagyobbnak is látszódhat a szokásosnál akár 8%-kal, olykor csak a tapasztalt megfigyelők számára. Viszont a szurperholdak világosabbnak tűnnek, mint az átlagos teliholdak akár 15%-kal is. Érdemes kimenni és megfigyelni a gyönyörű és fényes jelenséget.

Az aug. 19-i Teliholdat Kék Holdnak is nevezik, bár nem fog kéknek látszani, valójában nem néz ki másként, mint a szokásos Telihold. Nagyon ritka esemény, amikor a Hold valóban kéknek látszik. A NASA szerint 1883-ban a Krakatoa nevű indonéz vulkán kitört, és 80 kilométernyi hamut szórt a légkörbe. Az apró hamuszemcsék szűrőként működtek, szórták a vörös fényt, és a Holdat külön kékes-zöld árnyalattá varázsolták. A NASA Science szerint más vulkánkitörésekről is ismert volt, hogy kék holdakat okoztak, köztük a mexikói El Chichon vulkán 1983-as kitörését, valamint a St. Helens-hegy 1980-as és a Pinatubo-hegy 1991-es kitörését.  

A “Kék Hold” kifejezés történelmileg a harmadik teliholdra utal abban az évszakban, amikor négy telihold van, ami viszonylag ritka esemény. Az 1940-es évek óta a „Kék Hold” kifejezés az egy naptári hónapon belüli második Teliholdra is vonatkozik. Ez azért van így, mert a Hold ciklusa körülbelül 29,5 nap, valamivel rövidebb, mint egy naptári hónap. Ennek eredményeként egy hónap elején bekövetkező Teliholdat egy másik Telihold követheti ugyanazon hónap végén. Ez a jelenség jellemzően két-három évente fordul elő.

Négy Szuperholdunk is lesz, az első most aug. 19-én a Vízöntő jegyében, a következő, ami részleges Holdfogyatkozás is lesz egyben szept. 18-án a Halak jegyében (az okt. 2-i Mérleg Napfogyatkozás előhírnökeként és ezáltal nem a legpozitívabb jelenségek közé tartozik asztrológiailag), aztán okt. 17-én ismét egy Telihold a Kos jegyében és végül november 15-én a Bika jegyében. Egyébként év elején 5 Szuper Újhold is volt. Úgyhogy az idei az egy szuper év 😊

https://spaceplace.nasa.gov/full-moons/en
https://www.space.com/15455-blue-moon.html
https://earthsky.org/astronomy-essentials/what-is-a-supermoon/
https://earthsky.org/space/does-the-supermoon-have-a-super-effect-on-us/

Örülök, hogy találkoztunk.

Iratkozz fel, hogy minden héten kaphass emailban is fantasztikus tartalmakat. 😉

Mit is?
- Heti megjelent cikkek
- Előrejelzések
- Asztrológiai érdekességek
- Fejlesztések az oldalon
- Kedvezmények

Nem spammelünk! További információért olvasd el adatvédelmi szabályzatunkat.
Bármikor le tudsz iratkozni természetesen.

Érdekelhet...

Friss cikkek

Asztrológia

2024. 38. hét

2024. szeptember 16-22. Hétfő 09.16. Hold-Uránusz kvadrát Gyors hangulatváltozásokat és impulzív reakciókat válthat ki. Türelmetlenebbé

Tovább olvasom »

Egy könyv ami csak rólad szól

Közel 3x-4x ennyi információ egy könyvben, az alapismeretektől kezdve, részletes magyarázatokon és ábrákon keresztül mutatja be sorsodat, életutadat. Mindezt úgy, hogy érteni is fogod…

Mindezt egy kattintásra tőled már csak néhány percen belül olvashatod!