Hogyan fényképezzük le az éjszakai égboltot: Útmutató kezdőknek

Kezdőlap » Blog » Megszívlelendő » Hogyan fényképezzük le az éjszakai égboltot: Útmutató kezdőknek

Valószínűleg elgondolkodtál már azon, hogyan készíthetsz fényképeket az éjszakai égboltról. Bár a legjobb, ha DSLR fényképezőgépet használsz, de a legújabb okostelefonokkal is remek éjszakai tájképek készíthetők már manapság. Ezekkel a tippekkel és trükkökkel elkezdheted készíteni és megosztani saját képeidet akár az éjszakai égboltról.

Tartalom

Az éjszakai égbolt fotózása: manuális kamerával

Felszerelés, amire szükséged lesz
Beállítás és fókuszálás
Használandó beállítások
Utófeldolgozás
A Tejút fotózása
Hullócsillag és meteorrajok
Nemzetközi Űrállomás (ISS) és műholdak

Hogyan fényképezzük az éjszakai égboltot: okostelefonnal

Felszerelés, amire szükséged lesz
Beállítások és technika
A Hold fotózása

GYIK

Találnom kell egy sötét égbolt részt, hogy csillagokat fényképezzek?
Irányíthatom a fényképezőgépemet vagy okostelefonomat bárhová az éjszakai égbolton?
Tükör nélküli vagy DSLR fényképezőgépre van szükségem?
ISO 800 fölé mehetek?

Az éjszakai égbolt fotózása: manuális kamerákkal

A legjobb módszer egy manuálisan működtethető kamera használata. Ez azért van, mert az éjszakai égbolt sötét. Tehát ahhoz, hogy elegendő fény kerüljön a fényképezőgép érzékelőjére, azt jelenti, hogy a készítendő felvétel típusától függően körülbelül 10 másodperctől néhány percig tarthatod a záridőt nyitva. Természetesen teljesen tiszta égboltra is szükséged lesz, ha sikeres képet szeretnél elérni.

Felszerelés, amire szükséged lesz

Bármilyen tükör nélküli vagy DSLR fényképezőgép képes jó képet készíteni az éjszakai égboltról. Bármilyen objektívet használhatsz, amelyhez hozzáférsz, de minél szélesebb a látószöge, annál jobb. A széles, nyitott éjszakai képhez, amelyen csillagok jelennek meg a táj vagy az épület felett, 14 mm-től 50 mm-ig bármit használható. A rekesznyílás is fontos. Minél gyorsabb az objektív, annál jobb, az ideális f1,8 és f4 közötti rekesznyílással. További felszerelés amire szükséged egy jó állvány, amely mindig mozdulatlanul tartja a fényképezőgépet. A kioldókábel hasznos lehet a kép elmosódó rezgések megelőzésére is, de ehelyett két másodperces zárkésleltetést is használhatsz.

Beállítás és fókuszálás

Az asztrofotózás nagyon bonyolult és költséges hobbi lehet, de az éjszakai égboltról készült kép készítésének alapvető technikája bármilyen manuális kamerával egyszerű. Csak egy kis gyakorlat kell hozzá. Ha a fényképezőgépet az állványra helyezed, fókuszálj az objektívvel (soha ne használj automatikus élességállítást). Ennek két módja van. Az objektívet kézi fókuszba állíthatod, és a tárcsát a végtelenbe állíthatod (a ∞ szimbólum). Vagy megvilágíthatsz egy fényes pl elemlámpát középtávolsággal, és manuálisan fókuszálhatsz rá a fényképezőgép hátulján található „élő nézet” LCD-n. A felvétel elkészítése után nagyítsd ki az LCD-t, és nézd meg, hogy a csillagok élesek-e. Ha nem, egyszerűen ismételd meg a folyamatot, amíg megfelelően nem jelennek meg.

Használandó beállítások

Bármilyen manuális fénykép készítésekor, meg kell határoznod az ISO, a rekeszérték és a zársebesség beállításait. Az, hogy pontosan milyen beállításokat használsz, a fényképezőgépétől és a környezeti fényviszonyoktól függ, de néhány jó alapbeállítás az ISO 800 hogy tiszta felvétel készüljön, az objektív által kínált kis rekeszérték (például f2.8 vagy f4) és 20 vagy 25 másodperces zársebesség. Készíts sok próbafelvételt, elsőre nem biztos, hogy eltalálod a helyes beállítást.

Utófeldolgozás

Ha megnézed az éjszakai égboltról készült fényképeket a fényképezőgép hátulján, nem biztos, hogy túl lenyűgözőnek látod. Ha azonban nem csak JPEG-ben készítesz nyers formátumot, akkor kimásolhatod a fényképeket az SD-kártyáról, és utófeldolgozó szoftverbe, például Adobe Lightroomba vagy Photoshopba helyezheted. Az éjszakai égboltról készült fényképek feldolgozása művészet, de ha olyan beállításokkal kísérletezel, mint a fehéregyensúly, az expozíció, a hőmérséklet és a zajcsökkentés, hihetetlen mennyiségű részletet tárhatsz fel az éjszakai égbolt képeiden.

A Tejút fotózása

Az éjszakai égbolton átívelő galaxisunk megörökítése az egyik legszebb éjszakai felvétel ez. Az alaptechnika megegyezik bármely éjszakai égbolt felvételével, de ezt a felvételt meg kell tervezni. A Tejút a legjobban a Hold nélküli éjszakai égbolton néz ki május (nagyon késő este délkeleten) és szeptember között (délnyugaton naplemente után látható). A Hold fázisát vedd figyelembe (holdfogyazkozás a leg alkalmasabb időpont).

Hullócsillag és meteorrajok

Gondolkoztál már azon, hogyan hozhatsz létre hullócsillagokat? A csillaghullás fotózása egyszerű, de némi türelmet igényelnek. A fenti alaptechnikával addig módosítsd a beállításokat, amíg 30 másodperces expozíció mellett jó kinézetű fényképet nem kapsz, általában az ISO és/vagy a rekesznyílás enyhe csökkentésével. Ha elégedett vagy az eredménnyel, iránytűvel irányítsd a kamerát északra (a Polaris, a Sarkcsillag felé), és készíts annyi 30 másodperces expozíciót, amennyihez csak türelmed van. Legalább 100 egyforma fénykép esetén másold ki a JPEG-eket az SD-kártyáról, és húzd át őket a Photoshopba vagy az ingyenes StarStaX szoftverbe. Ezután egyszerűen elkészíthető egy hihetetlen összetett kép egy csillag-maradványról. Ez a legjobb módja egy hullócsillag rögzítésének meteorzápor közben.

Nemzetközi Űrállomás (ISS) és műholdak

Használd a Satellite Tracker alkalmazást, hogy megtudd, mikor és honnan érkezik az ISS vagy a műhold. Körülbelül 400 kilométeres magasságban az ISS mindig nyugatról vagy délnyugatról érkezik, és keleten vagy északkeleten eltűnik. Állj pozícióba néhány perccel az előre jelzett elhaladás előtt, és irányítsd a kamerát nyugat-délnyugat irányba. Amint meglátod az ISS-t – egy erős, fehér fényt – nyomd le a fényképezőgép exponáló gombját, ugyanazokkal a beállításokkal, mint korábban. A legjobb, ha előtte kísérletezel, és néhány perccel a műhold megjelenése előtt jó, éles csillagos égbolt képet készítesz.

Hogyan fényképezzük az éjszakai égboltot: okostelefonnal

Az éjszakai égbolt okostelefonnal történő fotózása nem ér el olyan lenyűgöző eredményeket, mint a manuális kamerával, de a különbség egyre csökken. A legújabb okostelefonok nagyobb érzékelőkkel és egyre jobb gyenge megvilágítású és éjszakai üzemmódokkal rendelkeznek.

Felszerelés, amire szükséged lesz

Az egyetlen dolog, amire szükséged van az éjszakai égbolt fényképezéséhez okostelefonnal, az állvány. Különböző méretek állnak rendelkezésre, többnyire rugós univerzális tartó használatával. Ügyelj arra, hogy olyan terméket válassz, amely stabil. A Bluetooth távirányító is segíthet, hogy ne kelljen megérinteni az okostelefonod a rekesz kinyitásához, így elkerülhető a bemozdulás és az elmosódás.

Beállítások és technika

Hacsak nem manuális kameraalkalmazást használsz, az éjszakai égbolt fényképezésének egyetlen módja okostelefonon keresztül az eszköz dedikált éjszakai beállításai. Az okostelefon márkájától függően „Éjszakai üzemmódnak” vagy „NightSightnak” hívják őket. Fényérzékelők segítségével számítják ki a hosszú expozíció hosszát, mindent automatikusnak tartva, de ha van kézi mód, akkor kiválasztható az ISO és az expozíció beállítása. (lásd fent)

A Hold fotózása

Egyes okostelefonok speciális „hold üzemmóddal” is rendelkeznek, amely képes ráközelíteni Holdunkra. Még ha nincs is ilyen mód az eszközödön, megpróbálhatsz közeli felvételeket készíteni a Holdról bármilyen kis távcsőn keresztül. Egyszerűen helyezd a Holdat a teleszkóp látómezőjébe, majd tartsd az okostelefon kamerájának lencséjét a szemlencséhez (azon keresztül fotózol). Érintsd meg a képernyőt a kamera fókuszálásához és az expozíció rögzítéséhez. Ezután készíts néhány felvételt. A könnyebb használat érdekében vásárolhatsz egy okostelefon-adaptert a távcsőhöz, amely jobban igazítja az okostelefon kameráját a szemlencséhez.

GYIK

Találnom kell egy sötét égbolt részt, hogy csillagokat fényképezzek?

Segít, ha sötét az égbolt, de akár egy nagy, fényszennyezett város hátsó udvaráról is készíthetsz képeket az éjszakai égboltról. Ugyanilyen fontos a holdfény (mármint, ha nincs). Még ha a bolygó legsötétebb helyén is tartózkodsz, a telihold rosszabb hatással lesz az éjszakai égboltról készült fotóidra, mint a fényszennyezés. Az éjszakai tájfotózáshoz a legjobb idő az Újhold előtti 10 éjszaka, amikor a legsötétebb az égbolt.

Irányíthatom a fényképezőgépemet vagy okostelefonomat bárhová az éjszakai égbolton?

Igen, de egy olyan fotó, amelyen csak néhány csillag látható, nem lesz túl érdekes. Próbálj valami érdekeset előtérbe helyezni a felvételen. Ha csillagok vannak egy épület vagy egy fa mögött, a kép érdekesebb lesz.

Tükör nélküli vagy DSLR fényképezőgépre van szükségem?

A legjobb minőség érdekében segít, ha tükör nélküli vagy DSLR fényképezőgéped van full-frame érzékelővel, amely több fényt vesz fel a csillagokból és a Tejútrendszerből, és kevesebb képzajt produkál. Azonban a crop-senzorral ellátott kamera is jó képet fog készíteni. Próbáld maximalizálni a már meglévő fényképezőgép felszerelésed inkább, és ne vásárolj sok drága felszerelést.

ISO 800 fölé mehetek?

Sok modern manuális kamera képes megbirkózni a nagyon magas ISO-val. Valójában egyes éjszakai égbolt-fotósok soha nem használnak ISO 3200-nál kevesebbet. A régebbi fényképezőgépek azonban szinte mindig tisztább felvételeket készítenek, ha ISO 800 vagy az alatti érzékenységgel használják őket. Ne feledd, hogy az LCD-képernyőn megjelenő kép nem feltétlenül tükrözi jól azt, hogyan fog kinézni a számítógépén. Az olyan beállítások, mint az ISO 6400, jól mutathatnak a fényképezőgép LCD-képernyőjén, de ez kockázatos, hacsak nincs egy nagyon új fényképezőgéped.

Felhasznált irodalom: https://starwalk.space/

Örülök, hogy találkoztunk. 👋

Iratkozz fel, hogy minden héten kaphass emailban is fantasztikus tartalmakat. 😉

Mit is?
- Heti megjelent cikkek
- Előrejelzések
- Asztrológiai érdekességek
- Fejlesztések az oldalon
- Kedvezmények

Nem spammelünk! További információért olvasd el adatvédelmi szabályzatunkat.
Bármikor le tudsz iratkozni természetesen.

Érdekelhet...

Friss cikkek

Egy könyv ami csak rólad szól

Közel 3x-4x ennyi információ egy könyvben, az alapismeretektől kezdve, részletes magyarázatokon és ábrákon keresztül mutatja be sorsodat, életutadat. Mindezt úgy, hogy érteni is fogod…

Mindezt egy kattintásra tőled már csak néhány percen belül olvashatod!