Annak érdekében, hogy könnyen megértsük a bolygók működését, szem előtt kell tartani, hogy három nagyon eltérő kategóriába tartoznak.
Személyes, köztes, és a kollektív kategóriába soroljuk őket.
Az első kategória öt személyes bolygót foglal magában, nevezetesen a Napot, a Holdat, a Merkúrt, a Vénuszt és a Marsot. Leírják a személy legegyénibb és legspecifikusabb tulajdonságait. Nyilvánvalóan az ebbe a kategóriába tartozó bolygókra kell összpontosítani az aprólékos elemzésnek, mivel minél ritkább egy adottság a populáció keresztmetszetéhez képest, annál erősebb, és annál jobban áthatja az embert a befolyása. Így az Aszcendens önmagában gyakran árulkodóbb, mint a Nap a személy fizikai megjelenését, külső és felületes viselkedését illetően. Valójában az Ascendens, a fényszögek és a születési ábra házai a leginkább mobilis jellemzők, mert kétóránként más-más jegybe kerülnek.
A második köztes kategóriába két bolygó, a Jupiter és a Szaturnusz tartozik. Nem igazán tekinthetők személyes bolygóknak, mert túl lassú a mozgásuk, és ugyanazon a pozíción vannak a sok ember születési diagramján. Ennek ellenére a Jupiter és a Szaturnusz nem elég lassú ahhoz, hogy teljesen elszakadjanak az egyénektől. Úgymond köztesek, valahogy a kollektív és a személyes értékek között helyezkednek el. Azt mondják, hogy a személy társadalmi beilleszkedési képességét képviselik. Amikor a Jupiter és a Szaturnusz jól állnak, az azt jelzi, hogy az illető gyakran jól beilleszkedett a körébe, jól fogadja a többi ember és a társadalmi státusz átlagos vagy valamivel átlag feletti. A Jupiter a jogi ügyeket részesíti előnyben, és kitágítja az ember társadalmi sorsát, míg a Szaturnusz tartóssággal és a sikerhez szükséges kitartással ruházza fel.
A harmadik kategóriába tartoznak a nagyon lassan mozgó bolygók, amelyeket transzszaturnuszi vagy kollektív bolygóknak is neveznek, nevezetesen az Uránusz, a Neptunusz és a Plútó. Hatásuk sokkal finomabb, és általában külső eseményekből fakad. Mivel mozgásuk nagyon lassú, hatásuk természetüknél fogva kollektív. Csak akkor vannak hatással az emberre, ha a születési radix személyes pontjait érintik, vagy ha egy speciális mintát alkotnak. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy ennek a három bolygónak 84, 165 és 285 évet kell megtennie az állatöv bejárásához, és hét-húsz évig ugyanabban a jegyben maradnak! Ugyanannak a korcsoportnak a generációit érintik, nem pedig az egyéneket. Ez az oka annak, hogy a kollektív bolygók által alkotott aspektusokat generációs aspektusoknak nevezzük.
Az Uránusz a zsenialitás, az eredetiség, az extrém individualizáció, a különbség, a váratlan és a teljes meglepetéssel foglalkozik. Ő a Merkúr magasabb oktávja, az értelem bolygója, amely száraz és érzelemmentes értékeket közvetít.
A Neptunusz olyan kollektív és differenciálatlan értékekkel foglalkozik, mint az illúziók, a megérzések, a korlátok hiánya, az álom, a képzelet, a megengedés, az önkényeztetés és a tudatalatti. Ő a Vénusz magasabb oktávja.
A Plútó a tudattalan, mély ösztönös erőkkel, a titokban előkészített cselekvés erejével, a hatalommal és az uralom minden formájával, a szexualitással, valamint a rejtett és titokzatos cselekedetekkel foglalkozik. Ő a Mars magasabb oktávja, a cselekvés bolygója a transzcendált formában. A Plútó ugyanakkor mélyebb és rejtettebb, mert a tudattalan birodalmához tartozik. A Plútónál az ösztönök hevesen szabadulnak, és a hatalom iránti szomjúság ellenállhatatlan.
A bolygók részletesebb kifejtését a bolygók értelmezése cikkünkben találod.