Hatókör vagyis orbis
Minden egyes égitestnek megvan az a hatóköre, melyen belül a hatásai érvényesülnek. Ezt a hatókört nevezzük orbisznak. Egy adott bolygónak egy ekliptikai pontra vetett pontos fényszöge a bolygó egzakt pontja. Az attól való eltérés +/- irányban adja a bolygók hatótávolságát. Az orbiszok bolygónkként és fényszögenként eltérőek. Például, ha a Merkúr és a Szaturnusz aspektusát vizsgáljuk, a két bolygó ekliptikai helyét kell meghatározni. A Merkúr a Nyilas 11°22’-én áll, ettől a ponttól kezdve rámérjük a lehetséges fényszögeket, és megkapjuk a horoszkópban lehetséges, pontos ekliptikai helyeket.
Ugyan ezt tesszük a Szaturnusz a Halak 12°42’ pontjával is. (Az ábrán a főfényszögek láthatóak). A Nyilas 11°22’ ekliptikai helye 251°22’, innen mérjük a szögeket. A Szaturnusz Halak 12°42’, melynek ekliptikai helye 342°42’, és innen mérjük a szögeket.
A két bolygó helyzetében a kvadrát jöhet számításba. A Merkúr pontos ekliptikai fényszögpontja Halak11°22’. Ehhez a ponthoz kell az adott orbiszok alapján viszonyítanunk.
Két planéta közös orbiszát úgy kapjuk meg, hogy a két értéket összeadjuk és elosztjuk kettővel. Minden fényszög annál erősebb, minél kisebb az orbisza, és annál gyengébb, minél jobban közelít az érték a megengedett orbisz határértékéhez.
Két égitest ívtávolságát fokokban és percekben kifejezve kiszámítjuk az ekliptikai értékeknek megfelelően, majd a nagyobból kivonjuk a kisebbet. Ha az érték a közös orbiszon belül van, akkor a fényszög még érvényesül.
A példában a helyzet az alábbi.
Merkúr helyzete: Nyilas 11°22’ = 251°22’
Szaturnusz helyzete: Halak 12°42’ = 342°42’
342°42’ – 251°22’ = 91°20’
Az ívtávolság legközelebb a kvadráthoz (90°) van. A két bolygó fényszög orbiszát összeadjuk: Merkúr 5° + Szaturnusz 8° = 13° / 2 = 6,5° (6°30’)
Mivel a kvadráthoz áll legközelebb ezért a 90°-ból levonjuk és hozzáadjuk a közös orbiszt: 83°30’ és 96°30’. A két kapott érték között van értékelhető fényszög és mivel a meglévő ívtávolság a két érték közé esik, így elmondhatjuk, hogy van fényszögkapcsolat a két bolygó között. Ez ebben az esetben ránézésre is látszott, csak a számolás levezetése miatt mutattam be. Az egyes asztrológiai iskolák különböző módon vélekednek az orbiszok méretéről, és általában mindenki a saját tapasztalatai alapján határozza meg őket, ezért pontos orbisz táblázatot nem is lehet készíteni. A fenti táblázatban foglalt hatótávolságok az általánosan használt orbiszokat mutatják, melytől az aspektus minőségét alapul véve néhány fokkal el lehet térni.
Érdemes figyelembe venni a közeledő és távolodó fényszögeket erről a fényszögek és hatásai oldalon olvashatsz.
Fényszögek: együttállás, szembenállás, trigon, kvadrát, szextil, quincunx, félkvadrát, félszextil, másfélkvadrát, quintil, orbisok, fényszögek aspektusai, alakzatai. Vagy, ha így ismered: 0-360 fok, 150 fok, 144 fok, 135 fok, 120 fok, 108 fok, 90 fok, 72 fok, 60 fok, 45 fok, 36 fok, 30 fok,